Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, nieopodal Lwowa. Rodzina Makuszyńskich była bardzo liczna, wystarczy wspomnieć, że Kornel miał aż sześć starszych sióstr. Jego ojciec był weteranem wojsk austriackich, a w późniejszych latach urzędnikiem gminnym. Niestety Edward Makuszyński, głowa rodziny, zmarł, gdy Kornel miał dziesięć lat. Kornel ukończył podstawówkę w rodzinnym Stryju, a następnie gimnazjum we Lwowie, choć warto wspomnieć, że przez rok uczęszczał też do gimnazjum Stryju i rok w Przemyślu. Lwów okazał się jednak tym miejscem, w którym młody pisarz czuł się najlepiej. Ciekawy jest powód, dla którego młodego Kornela wydalono z gimnazjum w Stryju. Jak podaje Monika Florek-Mostowska, autorka tekstu „Awantura o Makuszyńskiego”:
„Pasja literata towarzyszyła mu od dzieciństwa. Legendą stały się jego pierwsze próby literackie: zdegustowany postawą księdza, który zakazał dzieciom chodzić na ślizgawkę, napisał satyrę: »Na próżno jędza w ubraniu księdza z lodu nas spędza. W pierwszej b klasie, w zimowym czasie, nikt mu nie da się«” (M. Florek-Mostowska, „Awantura o Makuszyńskiego”, [w:] „Idziemy”, Nr 364).

W przedwojennym Lwowie Makuszyński poznał wielu uznanych poetów i pisarzy, którzy pomogli ukształtować jego warsztat literacki. Jednym z recenzentów pierwszych wierszy Kornela był Leopold Staff. Makuszyński zadebiutował poezją w „Słowie Polskim” – dzienniku ukazującym się we Lwowie. Miał wówczas szesnaście lat. Wkrótce młody poeta zacieśnił swoją współpracę z tym czasopismem, stając się jego głównym krytykiem teatralnym.

Wielki wpływ na rozwój literacki młodego Makuszyńskiego miało spotkanie ze słynnym Henrykiem Sienkiewiczem we Lwowie w roku 1900. To właśnie możliwość krótkiej rozmowy z mistrzem upewniło nastoletniego Kornela, że warto wysłać wiersze do „Słowa Polskiego”. Monika Florek-Mostowska opisuje to następująco:
„Na fali uniesienia wybrał dwa z nich i wysłał do redaktora »Słowa«, dodatku literackiego do dziennika »Słowo Polskie«. Tym redaktorem był wówczas sam Jan Kasprowicz. Młodzieniec przeżywał męki, czekając na odzew. Wreszcie jego utwór ukazał się – na pierwszej stronie. Kiedy zgłosił się po honorarium, wynoszące wtedy dwie korony i 80 halerzy, Kasprowicz nie mógł uwierzyć, że autor dzieła to uczniak w wytartym mundurku”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie szczegółowe
2  „Awantura o Basię” - plan wydarzeń
3  Basia Bzowska - charakterystykaKomentarze: Kornel Makuszyński - biogram

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: