Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan III Sobieski rodził się w 1629 r. w Olesku jako syn wojewody bełskiego Jakuba Sobieskiego. Studiował w Akademii Krakowskiej, po czym odbył podróż do Niemiec, Francji, Niderlandów i Anglii, gdzie uzupełniał swoje wykształcenie. Po powrocie do kraju uczestniczył w kampaniach wojennych; pod Beresteczkiem został ciężko ranny. Walczył ze Szwedami (choć początkowo przeszedł na ich stronę), z Moskwą, z Kozakami. W następnych latach zbliżył się do dworu Jana Kazimierza i Marii Ludwiki, gdzie poznał Francuzkę Marię Kazimierę d’Arequien – Marysieńkę, z którą w 1665 r. zawarł związek małżeński. Pozostając w kręgu dworskim, był kolejno marszałkiem wielkim koronnym, hetmanem polnym i hetmanem wielkim koronnym. W 1673 r. odniósł pamiętne zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem; zmagał się również z nimi w latach 1674-1675. Odniesione wówczas sukcesy militarne utorowały mu drogę do tronu. Koronacja odbyła się w 1674 r. Kilka lat później, w 1683 r., wsławił się odsieczą wiedeńską. Zmarł w 1696 r. w Wilanowie.

Jan III Sobieski był nie tylko wytrawnym wodzem, ale także znakomitym mecenasem sztuki, popierał malarstwo i rzemiosło artystyczne. Spośród budowli królewskich najwspanialsza była rezydencja w Wilanowie, której program ideowo-artystyczny przypominał zasługi militarne króla i jego zabiegi wokół zapewnienia Rzeczypospolitej trwałego pokoju.

W dziejach literatury zapisał się Sobieski jako autor Listów do Marysieńki uznawanych za arcydzieło staropolskiej sztuki epistolarnej. Dochowały się one jedynie w niekompletnych odpisach J. S. Bandkiego z przełomu XVIII i XIX w. E. Raczyński w 1823 r. wydał korespondencję z wyprawy wiedeńskiej. Później częściowo listy wydane były przez A.Z. Hecla (1860), a następnie w pełniejszym wyborze L. Kukulskiego pt. Listy do Marysieńki (1962) oraz uzupełniającym tomie listów Marii Kazimiery.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Uwagi śmierci niechybnej - streszczenie
2  Kontrreformacja i mistycyzm, czyli nurty religijne baroku
3  Inne dziedziny naukiKomentarze: Jan III Sobieski - nota o autorze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: