Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce” ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. Pisarska poruszyła w niej wiele zagadnień, podkreślając znaczenie ważnych wartości w życiu każdego człowieka i ukazując je z perspektywy dziecka. To piękna, wzruszająca i zaskakująca swym przesłaniem historia o braterskiej miłości, umiłowaniu wolności, poświęceniu, ludzkich słabościach, ludzkiej godności i honorze, walce dobra ze złem.

Na plan pierwszy utworu wysuwa się wątek miłości braterskiej, jaka łączyła głównych bohaterów: Karola i Jonatana. Dla wątłego, chorego i lękliwego Karola starszy brat jest autorytetem. Malec podziwia Jonatana, pragnie być taki, jak on, jest mu ślepo oddany i darzy go bezgraniczną miłością. Jonatan otacza chłopca troskliwą opieką, jest wobec niego wyrozumiały i akceptuje wszystkie jego słabości. Bez chwili zawahania wbiega do płonącego mieszkania, rzucając się na ratunek bratu. Za ocalenie Karola ponosi największą ofiarę i umiera w wyniku odniesionych obrażeń. Osamotniony malec nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Jonatana i niecierpliwie wyczekuje na dzień, w którym ponownie spotka go w Nangijali. Jonatan staje się jego przewodnikiem po fantastycznej krainie, opiekunem i przyjacielem. Karol zawsze chce towarzyszyć bratu, nie zważając na niebezpieczeństwa. Dzięki miłości, jaką darzy Jonatana, pokonuje swoje lęki i zdobywa się na odwagę, wyruszając samotnie do Doliny Dzikich Róż, przekonany, że brat potrzebuje pomocy. Nie waha się skoczyć w przepaść razem z Jonatanem, aby w ten sposób ułatwić mu przejście do Nangilimy i jednocześnie poświęca swoje życie, mając świadomość, że tylko kolejna śmierć umożliwi mu bycie z ukochanym bratem. Miłość, łącząca braci Lwie Serce, jest miłością pełną poświęcenia i wzajemnego oddania.

Astrid Lindgren w powieści poruszyła również istotną kwestię wolności i godności osobistej. Nangijala była cudownym miejscem, w którym ludzie wiedli proste i przyjemne życie. Ludzie żyli tu w przyjaźni, byli wobec siebie serdeczni i zajmowali się wyłącznie tym, co lubili. Wszystko zmieniło się w chwili, kiedy okrutny władca Karmaniaki, Tengil, najechał na Dolinę Dzikich Róż i uczynił z jej mieszkańców swoich niewolników. Uciśniony lud żył w nędzy, często głodując. Mieszkańcy Doliny Wiśni postanowili pomóc swym sąsiadom, organizując dla nich wsparcie. Wspólnymi siłami zdołali wywołać bunt przeciwko tyranowi i pokonali go, zdobywając upragnioną wolność. W walce uczestniczył również Jonatan Lwie Serce, uważając ją za swój obowiązek. Tylko ci, którzy narażali swe życie w obronie wolności, mogli udowodnić swoje człowieczeństwo i godność osobistą. Walka z Tengilem nawiązuje do motywu walki dobra ze złem i potwierdza, że zło zostaje ostatecznie pokonane. Bojownicy o wolność udowodnili, że Tengil nie potrafił złamać ich woli i pragnienia wolności.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
2  Dalsze dzieje braci Lwie Serce
3  Charakterystyka pozostałych bohaterówKomentarze: Problematyka „Braci Lwie Serce”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: