Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Widząc jej smutek, poczuł się przygnębiony. Wyjaśnił jej, że „Pencey” była najgorszą ze szkół, w jakich się uczył. Wszyscy koledzy byli podli, a nauczyciele z czasem okazali się pospolitymi durniami. Szczerze wyznał, że nie lubił niczego, co wiązało się ze szkołą. Dziewczynka stwierdziła, że on przecież tak naprawdę niczego nie lubi. Holden zaprotestował, więc poprosiła go, żeby wymienił choć jedną rzecz, którą naprawdę lubi. Zamyślił się, lecz nie potrafił się skupić. Przypomniał sobie jedynie zakonnice, które poznał w barze przy dworcu i Jamesa Castle’a, chłopca z Elkton Hill, który nie chciał odwołać tego, co powiedział o Philu Stabile’u. Koledzy Phila znęcali się nad Jamesem, ale go nie złamali. Wolał wyskoczyć przez okno niż wycofać się ze swych słów. Phoebe patrzyła na niego wyczekująco i wreszcie uznała, że jednak nie potrafi wymienić takiej rzeczy. Holden odparł, iż lubi Alika i lubi z nią rozmawiać. Dziewczynka uznała, że to się nie liczy, bo Alik nie żyje.

Po chwili spytała, co chciałby robić w życiu. Na to pytanie również nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć. Nie chciał być uczonym ani adwokatem jak ojciec. Nagle przypomniał sobie słowa piosenki, którą śpiewał chłopiec, wracający z kościoła z rodzicami. Uświadomił sobie, że miał swoje zadanie do spełnienia, które polegało na tym, aby schwytać każdego, kto znalazł się nad przepaścią, chroniąc go w ten sposób przed niebezpieczeństwem. Phoebe milczała przez jakiś czas, a kiedy odezwała się, powtórzyła, że ojciec go zabije. Holden powiedział, że gwiżdże na to, po czym wyszedł do salonu, aby zadzwonić do pana Antoliniego, nauczyciela angielskiego z Elkton Hills, który uczył teraz na nowojorskim uniwersytecie.

23.
Odbył krótką rozmowę z nauczycielem, obawiając się, że rodzice w każdej chwili mogą wrócić do domu. Przyznał się, że został wyrzucony z „Pencey”, a pan Antolini powiedział, że może przyjść do niego, kiedy tylko będzie chciał, choćby za chwilę. Phoebe włączyła radio i gdy wszedł do pokoju, zaprosił ją do tańca. Przez jakiś czas tańczyli w milczeniu, a potem Holden wyłączył radio. Dziewczynka wskoczyła do łóżka, prosząc, by dotknął jej czoła. Wyjaśniła, że siłą woli zapragnęła dostać gorączki. Nie chciał robić jej przykrości, więc przyznał, że ma gorące czoło. Nagle wycofała się na drugi koniec łóżka, szepcząc, że słyszała skrzypienie drzwi wejściowych. Przestraszony Holden szybko wyłączył światło, zgasił papierosa i ukrył się w szafie ściennej. Po chwili do pokoju weszła matka i z troską zaczęła dopytywać się, dlaczego Phoebe jeszcze nie śpi. Poczuła dym papierosowy i zarzuciła córce, że paliła papierosa. Dziewczynka odparła, iż tylko raz zaciągnęła się i natychmiast wyrzuciła papierosa za okno.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce
2  Profesor Spencer - charakterystyka
3  Artyzm „Buszującego w zbożu”Komentarze: „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: