Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Chciała jak najszybciej pozbyć się matki, lecz ta zapytała, czy film, na którym była w kinie, podobał się jej. Wreszcie kobieta wyszła i Holden wysunął się z szafy. Chciał jak najszybciej opuścić mieszkanie, choć Phoebe prosiła, aby poczekał aż rodzice zasną. Był roztrzęsiony i choć nie bał się, że go zabiją, pragnął uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, gdyby doszło do spotkania. Obiecał siostrze, że zobaczy przedstawienie, w którym grała jedną z ról i do wtorku zatrzyma się u pana Antoliniego. Pożyczył od niej kilka dolarów i nagle rozpłakał się. Długo nie mógł się uspokoić, obejmując dziewczynkę. W końcu przygotował się do wyjścia i oddał Phoebe swoją dżokejkę. Potem wymknął się z domu i zbiegł schodami kuchennymi, zupełnie niezauważony przez windziarza.

24.
Państwo Antolini mieszkali przy Sutton Place i Holden początkowo zamierzał iść do nich pieszo. Kiedy jednak znalazł się na powietrzu, poczuł się dziwnie słabo, więc pojechał na miejsce taksówką. Drzwi otworzył mu pan Antolini i wyraźnie ucieszył się na jego widok, żartując, że spodziewał się go zobaczyć z dzieckiem na ręku. Zaprowadził go do salonu, przepraszając za bałagan i wyjaśniając, że gościli kilku przyjaciół żony. Poczęstował Caulfielda papierosem, dopytując się, dlaczego został wyrzucony ze szkoły. Chłopak odparł, że zaliczył angielski, lecz oblał egzamin ustny z wymowy. Bolała go głowa i nie chciał wdawać się w zbyteczne dla niego wyjaśnienia, lecz wiedział, że nauczyciel tego oczekuje. Dodał, że egzamin ustny polegał na wygłoszeniu przemówienia bez wcześniejszego przygotowania, a klasa miała za zadanie przerywanie mówcy, krzycząc, że wypowiedź nie jest na temat.

Okrzyki doprowadziły go do wściekłości i otrzymał ocenę niedostateczną. Nie potrafił też wyjaśnić, dlaczego tak się zdenerwował. W międzyczasie do pokoju weszła pani Antolini, niosąc na tacy kawę i ciastka. Po chwili udała się do sypialni, a pan Antolini niespodziewanie powiedział, że przed paroma tygodniami jadł lunch z ojcem Holdena. Pan Caulfield chciał się z nim spotkać, ponieważ otrzymał dość przykry list od dyrektora „Pencey” z wiadomością, że syn opuszcza wykłady i nie przykłada się do nauki. Holden zaprotestował, mówiąc, że nie opuszczał lekcji. Mężczyzna nie wiedział, co mu powiedzieć. Czuł, że chłopak zmierza ku upadkowi, lecz nie był pewien, jaki to będzie upadek. Obawiał się, że w przyszłości Holden zawsze znajdzie jakiś powód, żeby nienawidzić innych. Caulfield odparł, że myli się, co do tej nienawiści, ponieważ jeśli nawet kogoś nienawidził, to uczucie to nie trwało zbyt długo. Pan Antolini obiecał mu, że uporządkuje swoje myśli i napisze do niego list, aby zrozumiał swoją sytuację.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce
2  Phoebe Caulfield - charakterystyka
3  Sally Hayes - charakterystykaKomentarze: „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: