Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Początkowo dziewczyna była wściekła, że telefonował o tak późnej porze i nie potrafiła skojarzyć nazwiska Eda. Holden zaproponował, aby spotkali się, lecz Faith odmówiła, dodając, że nie ma zwyczaju umawiać się w nocy na randki. Nie zgodziła się również, żeby przyszedł do niej i pożegnała się, życząc mu dobrej zabawy w Nowym Jorku. Caulfield odłożył słuchawkę, czując, że fatalnie rozegrał tę rozmowę.


10.

Było jeszcze dość wcześnie, więc Holden nie czuł się senny ani zmęczony. Postanowił zejść na dół, do Sali Lawendowej, by zobaczyć, co dzieje się na nocnym dancingu. Zmieniając koszulę, pomyślał, że mógłby zadzwonić do młodszej siostry, Phoebe, lecz wiedział, że o tej porze już śpi. Uznał jednak, że telefon mogli odebrać rodzice i wówczas wydałoby się, że został wydalony z „Pencey” i uciekł do Nowego Jorku. Odświeżony, zjechał windą do hallu, który był prawie pusty i skierował się do Lawendowej Sali, słysząc dochodzącą z niej muzykę. Usiadł przy stoliku, stojącym w kącie pomieszczenia i rozejrzał się wokół.

W sali przebywali głównie ludzie starsi, lecz przy sąsiednim stoliku dostrzegł trzy kobiety przed trzydziestką, a jedna z nich, blondynka, była niebrzydka, więc mrugnął do niej okiem. W tej samej chwili podszedł do niego kelner. Zamówił whisky z sodą, starając się mówić z pewną miną, ale mężczyzna zażądał okazania dowodu, potwierdzającego pełnoletniość. Poprosił wobec tego o coca-colę i odwrócił się w stronę trójki kobiet, które zaczęły szeptać coś między sobą i chichotać. Ich zachowanie zdenerwowało go, ale miał ochotę potańczyć i w pewnej chwili spytał się, czy któraś z nich nie zechciałaby z nim zatańczyć. Znów zaczęły śmiać się i Holden miał wrażenie, że zachowują się jak idiotki.

Wreszcie blondynka podniosła się i poszli razem na parkiet. Okazało się, że tańczyła świetnie, więc pochwalił ją, mówiąc, że powinna być zawodową tancerką. Nie słuchała go, zajęta rozglądaniem się po sali. W końcu zamilkł, skupiając się na tańcu. Nieoczekiwanie powiedziała, że poprzedniego dnia widziała wraz z przyjaciółkami znanego aktora filmowego. Holden odparł, że miała wielkie szczęście i nagle pocałował ją w czubek głowy. Oburzyła się, lecz nie zwrócił na to uwagi, dopytując się, skąd przyjechała. Dopiero po chwili odrzekła, że pochodzi z Seattle w stanie Waszyngton. Potem zapytała go, ile ma właściwie lat. Pytanie to poirytowała go, więc poprosił, aby go nie zdradziła, ponieważ ma dwanaście lat. Kiedy muzyka przestała grać, odprowadził ją do stolika i usiadł przy nim bez zaproszenia. Przedstawił się jako Jim Steele i próbował nawiązać jakąś inteligentną rozmowę, ale kobiety rozglądały się przez cały czas po pomieszczeniu i sporadycznie odpowiadały na jego pytania.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce
2  Jerome David Salinger – biografia
3  Jane Gallagher - charakterystykaKomentarze: „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: