Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rankiem Holden zadzwonił do Sally Hayes i umówił się z nią na przedstawienie teatralne do „Baltmore”. Potem uregulował rachunek za nocleg i pojechał na dworzec centralny, gdzie zostawił w przechowalni walizkę. W barze, do którego udał się na śniadanie, poznał dwie zakonnice, którym dał dziesięć dolarów na ofiarę. Po posiłku wybrał się na spacer po Broadwayu, aby kupić dla siostry płytę z piosenką, którą słyszał w internacie. Przez jakiś czas szedł blisko malca, wracającego z rodzicami z kościoła. Chłopiec śpiewał jakąś piosenkę i Holden zaczął mu się przysłuchiwać. Kiedy usłyszał słowa: „Jeśli ktoś przyłapie kogoś, co buszuje w zbożu”, poczuł, że robi mu się lżej na duszy. W jednym ze sklepów kupił płytę, a następnie zadzwonił do Jane, lecz telefon odebrała jej matka. Rozłączył się i poszedł po bilety na sztukę, wybierając tę, która spodoba się Sally.

Taksówką pojechał do parku, mając nadzieję, że spotka tam Phoebe. Nigdzie jednak nie znalazł siostry i udał się do teatru. Kilka minut później przyszła Sally. Wyglądała tak ładnie, że wyznał, iż ją kocha i postanowił ożenić się z nią. W przerwie sztuki spotkali znajomego dziewczyny, który nie zważając na obecność Holdena, zaczął ją podrywać.

Zagniewany Caulfield postanowił, że po przedstawieniu odwiezie ją prosto do domu, ale zaproponowała, aby poszli pojeździć na łyżwach w Radio City. Dość szybko zeszli z lodowiska i usiedli w barze. Holden wyznał, że Sally jest jedyną przyczyną, dla której nie uciekł jeszcze z Nowego Jorku. Nagle zasugerował, żeby uciekli z miasta i zamieszkali razem. Uznała jednak, że powinni najpierw ukończyć szkołę i pobrać się. Jej odpowiedź przygnębiła go tak bardzo, że poczuł do niej nienawiść. Stwierdził, że od rozmowy z nią rozbolał go tyłek. Urażona dziewczyna rozpłakała się, więc zaczął ją przepraszać i nagle roześmiał się. Wyszedł z baru, zostawiając ją samą i zadzwonił do Jane, lecz tym razem nikt nie odebrał. Nie miał żadnych planów na wieczór, więc umówił się na spotkanie w barze „Wicker” z Carlem Luce, kolegą ze szkoły w Whooton.Na miejscu zjawił się wcześniej i usiadł przy bufecie, popijając szkocką z sodą. Luce przyszedł nieco później i poinformował go, że zostanie kilka minut, ponieważ jej umówiony z pewną kobietą. Caulfield zaczął kpić z niego, wypytując o jego życie seksualne. W końcu Carl wyjawił, że spotyka się z pewną Chinką i zasugerował, aby Holden umówił się na wizytę u psychoanalityka, ponieważ nie jest dojrzały intelektualnie. Po jego wyjściu Caulfield poczuł się samotny. Po północy był tak pijany, że odszukał budkę telefoniczną i zadzwonił do Sally. Dziewczyna jednak nie chciała z nim rozmawiać i poradziła, by wrócił do domu. Zrobiło mu się niedobrze, więc poszedł do toalety, zmoczył głowę w zlewie i przysiadł na kaloryferze. Po jakimś czasie, płacząc, wyszedł na dwór i trzęsąc się z zimna, ruszył w stronę parku. Tam usiadł na ławce, przeliczył pieniądze i postanowił przedostać się do domu, żeby porozmawiać z Phoebe.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe
2  cytaty
3  Jane Gallagher - charakterystykaKomentarze: Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: