Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kompozycja fantastycznej powieści Roalda Dahla jest zamknięta. Książka „Charlie i fabryka czekolady” zadedykowana została Theo, czyli synowi autora. Na początku poznajemy imiona i zdawkową charakterystykę pięciorga dziecięcych bohaterów. Utwór rozpoczyna się od przedstawienia rodziny głównego bohatera – Charliego Bucketa.

Fabułę możemy podzielić na fantastyczną i realistyczną. Realizm dotyczy opisów życia Charliego wraz z rodzicami i dziadkami w ciasnym domku na obrzeżu wielkiego miasta. Dowiadujemy się, że rodzina jest bardzo biedna, czasem cierpi głód, a największym marzeniem Charliego jest czekolada. Prawdziwy może wydać się także konkurs zorganizowany przez pana Wonkę i opis starań dzieci na całym świecie, by zdobyć Złoty Talon. Druga część utwory przenosi czytelnika do świata fantastyki – pełnej niestworzonych i nieprawdopodobnych rzeczy fabryki czekolady pana Wonki. Na fantastykę składa się przestrzeń, zdarzenia, a także postaci małych istot – Umpa-Lumpów.

Dahl w konstrukcji fabuły często wykorzystuje zasadę kontrastu. Niewielki domek Charliego przeciwstawiony jest wielkiemu miastu. Jego bieda – zamożności innych dzieci. Także jego dobre serce i skromność zostaje przeciwstawione złym cechom, takim jak obżarstwo, zarozumiałość, samolubność innych dzieci.

Narracja utworu jest trzecioosobowa. Narrator jest wszechwiedzący, ponieważ opisuje odczucia poszczególnych bohaterów, przede wszystkim Charliego. Narrator nie unika bezpośrednich zwrotów do czytelnika, odwołujących się do jego doświadczeń, wyobraźni lub przypominających niektóre fakty z wcześniejszej fabuły. Język jest współczesny, często występuje mowa potoczna. Wypowiedzi niektórych bohaterów zostały zindywidualizowane. Tekst urozmaicają wplecione, rymowane piosenki, które śpiewają Umpa-Lumpy.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  August Gloop – charakterystyka
3  Czas i miejsce akcji „Charliego i fabryki czekolady”Komentarze: Kompozycja i narracja „Charliego i fabryki czekolady”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: