Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Główny wątek utworu dotyczy tytułowego bohatera. Charlie to dziewięcioletni chłopczych wychowujący się w ubogim domku na obrzeżu miasta. Mimo biedy jest szczęśliwy, ponieważ ma kochającą się rodzinę. Jego największym marzeniem jest czekolada, jednak dostaje tylko jedną tabliczkę w roku. Nadzieję daje mu ogłoszony przez pana Wonka konkurs na zdobycie Złotego Talonu, który dawał prawo wstępu do fabryki. Cała rodzina kibicuje małemu, jednak wciąż w czekoladkach jest tylko słodycz. Dzięki znalezionym pieniądzom Charlie ponownie szuka szczęścia i tym razem mu się udaje – zdobywa Talon. Dzięki temu może spełnić swe marzenie – zwiedzić magiczną fabrykę.

W fabryce wraz z innymi dziećmi zwiedza poszczególne miejsca i hale, porusza się też fantastyczną windą. Nie łamie zakazów, dlatego wraz z dziadkiem zostaje jako ostatni zwiedzający. Czeka go niesamowita nagroda – ma zostać następcą pana Wonki i przejąć fabrykę. Wraz z rodziną przenosi się do nowego pełnego czekolady domu.

Pozostałe watki dotyczą innych bohaterów. Ważny jest wątek związany z postacią Willy’ego Wonki. Nie wiemy nic o jego dzieciństwie, ani pochodzeniu. Jest właścicielem największej na świecie fabryki czekolady. Jego produkty znane są i cenione na całym świecie. Ze względu na działalność szpiegów w jego zakładzie zmuszony był zwolnić wszystkich pracowników i zamknąć fabrykę. Otworzył ją jednak, gdy znalazł do pracy Umpa-Lumpów. Czuł się już stary, a nie miał potomków, więc zaprosił do fabryki piątkę dzieci - zwycięzców konkursu i szczęśliwych posiadaczy Złotych Talonów. Spośród nich postanowił znaleźć swego następcę. Niestety, czwórka dzieci za sprawą swoich wad i łamania zakazów przegrała. Godnym dziedzicem okazał się skromny i posłuszny Charlie. To on, gdy dorośnie, miał przejąć fabrykę pana Wonki.

Poboczne wątki dotyczą poszczególnych postaci dziecięcych. Augustus Gloop to otyły chłopiec, który nie potrafi powstrzymać się od jedzenia. Rodzice patrzą na to i nie reagują. Jego łakomstwo doprowadzi do wypadku – malec wpadnie do rzeki z czekoladą i zostanie wessany przez maszynerię, dzięki czemu schudnie. Violet miłość do gumy do żucia i brak respektu przed starszymi doprowadzą do tego, że zjadłszy gumę posiłkową zmieni się w wielką filetową jagodę. Veruca z kolei, rozpieszczona do przesady złośnica, pragnąc za wszelką cenę mieć jedną z wiewiórek okaże się pusta i zostanie potraktowana przez wiewiórki jak śmieć. Także Mike ma swą wadę – jest przemądrzałym telemaniakiem. Uwielbia filmy gangsterskie. W Hali Czekoladowej Telewizji za wszelką cenę pragnie być pierwszym transmitowanym człowiekiem i zmienia się w liliputa, który mieści się w kieszeni. Dzięki maszynie rozciągającej stanie się długi niczym koszykarz, ale bardzo cienki.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  Roald Dahl - biografia
3  Plan wydarzeń „Charliego i fabryki czekolady”Komentarze: Główne wątki „Charliego i fabryki czekolady”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 18:52:55

mega ciekawa książka. Jak chcesz czytać, a nie wiesz co, to wypożycz Charlie i kraina czekolady
Streszczenia książek
Tagi: