Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Trzeba być cierpliwym, a wszystko się zmieni na lepsze.
Nie ma chyba większej istotniejszej radości, jak gdy otwiera się przed nami prawdziwie wielka dusza."

"Natura ludzka ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. "

"Biada temu, kto drwi z chorego, poszukującego istotnego źródła zła, kto uświadamia go i przez to zwiększa jego chorobę i życie czyni mu boleśniejszym jeszcze; kto urąga biednemu sercu jego, dążącemu pielgrzymką do Świętego Grobu, by uciszyć wyrzuty sumienia swego i uleczyć cierpienia swoje."

"Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi"

"Jakże trudno na tym świecie człowiekowi zrozumieć drugiego człowieka"


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Problematyka społeczna Cierpień młodego Wertera
3  Johann Wolfgang Goethe - biografiaKomentarze: cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-27 14:25:00

"takiej miłości każdy młodzian czeka, tak kochana chce byc kazda dziewczyna. czemuz wiec w najswietszym z popedow czlowieka tkwi tak strasznego cierpienia przyczyna" cały Werter w 1 zdaniu. po przeczytaniu powyzszych pierwszych slow ksiazki nie da sie oderwac wzroku od jej tresci... romantyzm to wyzsza skzola jazdy, w zyciu trzeba trwac dla kogos, bez niego nie ma sensu zaden oddech. i nie mowcie mi, ze Werter byl psycholem...


2018-12-22 19:42:28

"Przeżywam dni tak szczęsne,jakimi pewnie,Bóg obdarza swych świętych,i cokolwiek by się potem ze mną stało,nie będę śmiał zaprzeczać,iż nie dostało mi się w udziale szczęście, najczystsze szczęście życia(...) tutaj żyję sam ze sobą i z niewysłowionym szczęściem,najwyższym,jakiego doznawać może człowiek."


2018-12-17 15:50:14

Najszczęśliwsi są ci, którzy, podobnie dzieciom, żyją z dnia na dzień, włącza za sobą lalkę, rozbierają ją i z wielkim szacunkiem skradają się koło szuflady, w której mama zamkneła łakocie, a gdy wreszcie dostaną czego pragną, zjadają to pełnymi usty i wołają: Jeszcze! To są szczęśliwe istoty!


2018-12-15 16:43:26

"Boże,jakże winnym się czuję,odczuwam bowiem jeszcze do tej pory tę rozkosz wielką,płomienną,niewysłowioną w całej pełni!Loto!Już koniec ze mną!Zmysły mi się mącą, od tygodnia nie mogę zebrać myśli, a oczy mam ciągle pełne łez (...)Niczego nie pragnę , nie pożądam..Lepiej by było...dużo lepiej,bym odszedł.. "


2018-12-03 17:05:15

A teraz tak, romantyzm to epoka trudna... tutaj miłość jest wyidealizowana, ale mimo wszystko pokazuje że jest to ponadczasowe i głębokie uczucie. Taka miłość zdarza się raz w życiu, i Werter nie jest głupi, on kocha, a jak wiesz bohater romantyczny jest specyficzny!
Streszczenia książek
Tagi: