Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
To nowoczesny człowiek: uczyni z sobą, co chce i jak chce.


Ta wolność Piotra i prawo do decydowania o sobie są dla Dominika czymś bolesnym, złym, niezrozumiałym i niedopuszczalnym. Ideałem jest dla niego syn spędzający całe życie u boku ojca i słuchający wszystkich jego nakazów. Taki był obyczaj szlachecki, który teraz upadł. Cedzyna rozmyśla o pozycji szlachty zajmowanej wcześniej w społeczeństwie.
My, członkowie szeroko rozpostartej rodziny szlacheckiej, stanowiliśmy odrębną społeczność, byliśmy cennym zbożem, rosnącym na pocie tłumu jak na nawozie. Czy nie tworzyliśmy postępu, nie piastowali cywilizacji, nie rozwijali prawidłowo naszej myśli?
.

Tak właśnie opisuje stan, do którego należy. Dostrzega również upadek szlachty: Rozbiliśmy się na jednostki, zwyrodnieli i zgoła znikli.. Dominik przyznaje, że przystosował się do nowych warunków, podjął pracę zarobkową u osoby uważanej za niższą w hierarchii społecznej, musiał nagiąć swój sposób myślenia. Wciąż jednak za punkt honoru uważa fakt, że „nie stał się mieszczuchem.” Dominik cierpi z powodu rozstania z synem. Nie rozumie go. Uważa, że już nigdy go nie zobaczy, a jedyne, co jeszcze przyniesie mu życie, to śmierć. Jest przerażony myślą, że zapomni o nim własne dziecko, że Piotr odrzuci samą instytucję ojcostwa, jako niepotrzebne we współczesnym świecie. A może świat przyzna mu rację?

Starzec w rozmowie, która toczy się tylko w jego myślach, wyobraża sobie kolejne zarzuty syna i próbuje bronić się przed nimi. Targają nim sprzeczne emocje - od tęsknoty przez irytację, oburzenie, gniew, do rezygnacji i rozpaczy. W końcu cały swój żal i ból kieruje w stronę nauki. Nie może nienawidzić syna, więc przeklina coś, czemu Piotr poświęcił swoje życie.

***

W dalszej części poznajemy historię kolejnego bohatera - Teodora Bijakowskiego. Bijakowski pochodził z ubogiej rodziny. Zbieg okoliczności sprawił, że znalazł opiekunkę, która postanowiła płacić za jego naukę. Tym sposobem przeszedł przez kolejne stopnie edukacji
i dostał się do Szkoły Głównej. Jako inżynier dorobił się sporego majątku. Jednym z jego pracowników był Dominik Cedzyna. Teodor przedstawia swoje poglądy na temat Dominika. Uważa, że jest to osobliwa postać. Niejednokrotnie kpi sobie z byłego pana, który dziś jest tylko jednym z jego podwładnych. Dla Dominka jedyną pociechą są listy od syna. Kiedy jest obrażany, doznaje upokorzeń, sięga właśnie po nie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Stefan Żeromski - biografia
2  Los zdeklasowanego szlachcica Dominika Cedzyny (charakterystyka)
3  Doktor Piotr - plan wydarzeńKomentarze: Doktor Piotr - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-18 14:51:27

Dziekuje bardzo mi pomoglo to streszczenie nie wiem dlaczego nikt nie pisze tutaj nic a nalezy sie pochwala dla calej ekipy ktora ta strone zmontowala,pozdrawiam


2019-01-09 22:32:02

Bardzo dziękuję za to profesjonalne streszczenie, Według mnie również należy się wielka pochwała dla całej , która zmontowała ta stronkę. Pozdrawiam


2018-12-28 22:02:11

Dzieki Bardzo mi pomoglo bo na wczoraj musialem przeczytac ta lekture a ie jestem mulem ksiazkowym . Pozdrawiam tych ktorzy napisali te streszczenie . Dziekuje


2018-11-20 22:08:45

Streszczenie bardzo treściwe, toteż przydatne. Jak się wziąłem za lekture to myślałem, że na nią rzygne zaraz, więc postanowiłem przeczytać kilka razy strzeszczenie i juz. To jest tak dobrze napisane, że wystarczył mi raz :)
Streszczenia książek
Tagi: