Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dominik Cedzyna
Należy do zdeklasowanej szlachty. Zrujnowany materialnie podejmuje pracę zarobkową u Teodora Bijakowskiego. Często marzy o dawnych czasach i próbuje chociaż zewnętrznie zachować swoją godność. Marzy o powrocie na wieś i posadzie rządcy w majątku Bijakowskiego. Upragnionym zajęciem jest dla niego właśnie zajmowanie się ziemią.
U swego boku najchętniej widziałby syna, jednak ten podąża w kierunku pracy naukowej. To Piotr jest dla niego najważniejszy. Tęsknota za dzieckiem wypełnia całe jego wnętrze. To dla Piotra postanawia wyzyskiwać robotników - jako szlachcic nie widzi w takiej sytuacji nic złego. Ogromnie cierpi po wyjeździe Piotra i nie potrafi zrozumieć jego postępowania.

Piotr Cedzyna
Syn zdeklasowanego szlachcica, który w wieku 18 lat wyjechał za granicę na studia. Jest uważany za jednego z najzdolniejszych studentów, stąd otrzymuje ciekawą propozycję samodzielnej pracy ujednego z profesorów. Pozycję taką zdobył Piotr dzięki wyjątkowym zdolnościom i ciężkiej pracy. Nigdy nie korzystał z protekcji. Pobyt za granicą oznacza jednak rozstanie z ojcem, za którym bardzo tęskni. Postanawia więc wrócić w rodzinne strony i tam pozostać. Zmienia swoją decyzję, gdy dowiaduje się o sposobie, w jaki ojciec zdobywał pieniądze na jego kształcenie. Nie może przyjąć pieniędzy, które płyną z wyzysku i krzywdy innych.

Teodor Bijakowski
Bijakowski pochodzi z nizin społecznych. Zdobywa wykształcenie dzięki pomocy pewnej starszej damy, jak również dzięki własnej pracy i zdolnościom. Kolejne sukcesy i błyskawiczna kariera młodego inżyniera wspierane są przez „znajomości” i protekcje, o które nieustannie zabiega. Zysk i gromadzenie coraz większego majątku stają się dla niego nadrzędnymi celami, ważniejszymi niż godność zatrudnianych pracowników i jego własna. Bijakowski nie potrafi nawet korzystać ze zgromadzonych dóbr - cieszyć się dostatnim życiem z rodziną. Juliusz Polichnowicz
Juliusz Polichnowicz jest kolejnym po Dominiku Cedzynie przedstawicielem zdeklasowanej szlachty. Odziedziczył po ojcu majątek już źle prowadzony, a na domiar złego sam nie potrafi nim gospodarować. Jego pomysły na uratowanie folwarku są raczej fantastyczne i doprowadzają do zupełnego bankructwa. Oprócz braku wiedzy, zaradności, chęci do pracy i umiejętności przystosowania się, jest po prostu nieudacznikiem. Choć przegrywa, wydaje się, że, poza samym sobą, nie wyrządza nikomu krzywdy.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Doktor Piotr - streszczenie
2  Awans społeczny Bijakowskiego (charakterystyka)
3  Problem gatunkuKomentarze: Bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: