Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aleksander Minkowski w powieści dla młodzieży „Dolina Światła” wprowadza czytelnika w fantastyczno-realistyczny świat niezwykłego sanatorium. Znajduje się ono w miejscu, gdzie działają silne prądy i panuje wyjątkowy, przyjazny klimat (nie ma tu prawie zim). Na terenie sanatorium niegdyś swój klasztor mieli buddyjscy mnisi. Choć pozostały z niego jedynie ruiny do dziś słychać pod ziemią odgłosy ich śpiewów i modlitw.

Do Doliny Światła przybywa chory na anemię Marcel Jung. Początkowo myśli głównie o szybkim powrocie do domu, jednak z czasem wsiąka w sanatoryjną rzeczywistość. Poznaje nowych przyjaciół, zakochuje się z wzajemnością w czarnowłosej dziewczynie. Musi zmierzyć się z Rad ą Trzech, która pod przykrywką demokracji rości sobie prawo do sprawowania autorytarnych rządów.


Marcel dzięki rozmowom z najważniejszą osobą w sanatorium – doktorem Jaelem oraz Kucharzem poznaje prawa rządzące światem i kierujące ludźmi, uczy się zasad buddyzmu. Musi zmierzyć się z takimi problemami, jak śmierć, sens życia, lojalność, waga przyjaźni i sprawowanie władzy, a także problemami, które przychodzą z zewnątrz – oskarżeniami wobec jego ojca. Mikroświat Doliny Światła w soczewce ukazuje ogólnoludzkie problemy i stawia ważne dla każdego człowieka pytania o sens istnienia, ludzką moralność i najważniejsze wartości w życiu.

Mapa serwisu: