Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Agatha Christie (właściwie) Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 5 września 1890 roku, w Torquay w Anglii. Agatha była trzecim dzieckiem Clary i Fryderyka Millerów. Jej ojciec umarł, kiedy miała 11 lat. Po tym wydarzeniu podejmowała nauki na różnych pensjach w Paryżu, zdobywała tradycyjne wykształcenie, uczyła się śpiewu, muzyki i rysunku. W roku 1909 podejmuje studia muzyczne we Francji, wkrótce podejmuje pierwszą próbę literacką. Niestety podróże po świecie i małżeństwo powodują, że jej kolejna książka powstaje dopiero po przeprowadzce do Londynu.

W 1914 roku wyszła za mąż za pułkownika Archibalda Christie, lotnika w Royal Flying Corps. Jej pierwsza powieść, „Tajemnicza historia w Styles”, została opublikowana w 1920 roku. Wówczas już stworzyła postać jednego z jej najbardziej znanych bohaterów, belgijskiego detektywa Herkules Poirot. Wkrótce Christie stała się najlepiej sprzedającym się pisarzem powieści kryminalnych na świecie.

W 1922 roku pisarka wraz z mężem wyjechała w podróż dookoła świata. W grudniu 1926 roku wskutek złej sytuacji rodzinnej, śmierci matki i kłótni z mężem, zniknęła na dziesięć dni. Dwa lata później państwo Christie wzięli rozwód, a Agatha wyjechała na Wyspy Kanaryjskie. Niedługo potem pisarka udała się w samotną podróż na Bliski Wschód słynnym Orient Expressem. Owocem tych wojaży była powieść „Morderstwo w Orient Expressie”. Na Bliskim Wschodzie Agatha Christie poznała młodszego o 14 lat archeologa Maxa Mallowana, którego wkrótce poślubiła. Wraz z drugim mężem wyjeżdżała na wykopaliska do Iraku i Syrii. Sceneria ta stała się tłem wielu jej opowiadań i powieści. Podczas II wojny światowej zgłosiła się na ochotnika do pracy w przyszpitalnej aptece (jako technik farmaceutyczny – stąd znajomość trucizn). W tym czasie pisarka opublikowała antynazistowski utwór „N czy M”.W 1947 r. Christie została poproszona przez królową matkę o napisanie słuchowiska radiowego „Trzy ślepe myszki”. W 1950 r. przyjęto ją do Londyńskiej Akademii Nauk. Niedługo później dostała w Stanach Zjednoczonych główną nagrodę dla najlepszego pisarza literatury detektywistycznej. Od 1958 roku Agatha Christie przewodniczyła Klubowi Detektywów, stowarzyszeniu autorów kryminałów, którego członkiem została 28 lat wcześniej. W 1971 roku królowa Elżbieta II nadała Agacie Christie tytuł Damy Komandora Najwspanialszego Orderu Imperium Brytyjskiego. W 1975 roku pisarka wydała ostatnią powieść o przygodach detektywa Herkulesa Poirota, „Kurtynę”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Klacze Diomedesa - streszczenie
2  Lew z Nemei - plan wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - nawiązanie do mitologiiKomentarze: Agata Christie - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: