Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lwów

We Lwowie w okresie międzywojennym działało Wydawnictwo Ossolineum - najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku i współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych - Uniwersytet im. Jana Kazimierza, czyniąc z tego tradycyjnego miasta ośrodek kulturalny na mapie II Rzeczypospolitej.

Wilno

Wileńscy pisarze (tworzyli tam m. in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Czesław Miłosz) byli skupieni wokół Uniwersytetu im. Stefana Batorego, na wieczory poetyckie spotykali się w klasztorze Bazylianów, a na posiedzenia wileńskiego oddziału Związku Zawodowego Literatów Polskich w „celi Konrada” (Konrado cele).
Wilno zasłynęło także jako siedziba grupy poetyckiej Żagary.

Lublin

W Lublinie działała tzw. Druga awangarda oraz młody, zdolny poeta w latach trzydziestych silnie związany z grupą literacką Kwadryga - Józef Czechowicz, autor wielu utworów lirycznych poświęconych miastu, np. Lublin z dala, z tomu Stare kamienie:
(…) Na wieży furgotał blaszany kogucik,
na drugiej – zegar nucił.
Mur fal i chmur popękał
w złote okienka:
gwiazdy, lampy (…).


Drohobycz

W tym małym kresowym miasteczku leżącym koło Lwowa wychował się i tworzył Bruno Schulz. Teraz istnieje tam muzeum poświęcone najwybitniejszemu obywatelowi.

Zakopane

Zakopane zaistniało na kulturalnej mapie II Rzeczypospolitej już w epoce Młodej Polski, gdy stał się ośrodkiem rekreacyjnym, do którego przyjeżdżali najwybitniejsi twórcy. Miasto dostarczało im zabawy, atmosfery sprzyjającej tworzeniu, pięknych krajobrazów także w XX-leciu. Symbolem Zakopanego, na które w latach 20. i 30. nadal była „moda” był Witkacy. W stolicy Tatr bywali także regularnie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, a na stałe mieszkali Karol Szymanowski czy Kornel Makuszyński.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Sanatorium pod klepsydrą streszczenie
2  Literaturoznawstwo dwudziestolecia miedzywojennego
3  Nazwa epokiKomentarze: Pozostałe miejscowości

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: