Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym zagadnieniem w utworze jest konflikt pomiędzy idealizmem a realizmem. Widać to już od pierwszego aktu. Hagen Werle reprezentuje realistyczne podejście do życia, miłości i interesów. Pozwolił, by stary Ekdal poniósł całą karę za niego, nie przyznając się, że sam był zaangażowany w nielegalny handel drewnem. Zaaranżował małżeństwo Hialmara z Giną, aby wyplątać się z kłopotliwego romansu z kobietą. Wreszcie postanowił poślubić Panią Srby, która reprezentowała bardzo podobne podejście do spraw, jak on.

Przeciwieństwem Hagena jest jego syn. Grzegorz to niepoprawny idealista. Reprezentuje on romantyczny pogląd na życie, miłość i pracę. Jego zdaniem ojciec łamał wszelkie zasady swoim niemoralnym postępowaniem. Był wstrząśnięty, gdy dowiedział się o ślubie swojego najlepszego przyjaciela z dawną kochanką ojca. Tym bardziej, że Hialmar nie znał przeszłości Giny. Postanowił zatem wyjawić meandry historii dawnej zarządczyni domu Hagena, aby w ten sposób oczyścić atmosferę w ich związku i stworzyć zdrowe podwaliny pod ich dalszą przyszłość. Jednak Hialmar nie powinien był znać tej prawdy, ponieważ okazała się ona dla niego nie do udźwignięcia i doprowadziła do tragedii – samobójstwa Jadwigi.

Relling, ironiczny realista, wiedział, że ludzie potrzebują swoich iluzji i marzeń, aby radzić sobie z życiem. Hialmar wyobrażał sobie Ginę jako idealną żonę, Jadwiga wyobrażała sobie ojca jako idealistę, któremu wkrótce uda się zbudować przełomowy dla świata fotografii wynalazek, itd. Doktor zdawał sobie sprawę, że jeśli pozbawimy ludzi tych iluzji, to ludzie ukrywający się za nimi zostaną zniszczeni przez okrutną prawdę.

Kiedy Grzegorz, idealista, chce uczynić małżeństwo Hialmara lepszym poprzez wyjawienie mu prawdy o Ginie, niszczy jego wyobrażenie o kobiecie. Ekdal nie mógł pogodzić się z prawdą i obrócił się przeciwko żonie i córce. W efekcie tego Jadwiga popełniła samobójstwo, gdy odkryła, że ojciec się jej wyrzekł. Zainspirowana słowami Grzegorza o poświęcaniu tego co najważniejsze, by w ten sposób dowieść swojej miłości zinterpretowała je zbyt dosłownie. Jej śmierć zmusiła Hilamra do zrozumienia, że jego największym błędem niezaakceptowanie tego, co prawdziwe, realne. Jednocześnie Grzegorz pojął, iż nie może wymuszać swoich ideałów na innych ludziach. Ostatecznie autor nie zachwala ani realizmu ani idealizmu. Zamiast tego koncepcja Rellinga wydaje się najbardziej celna: Mówię: złudzenia życiowe, bo widzi pan, są one najlepszym pobudzającym środkiem.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzika Kaczka - streszczenie
2  Henryk Ibsen - biografia i twórczość
3  Dzika kaczka – bohaterowieKomentarze: Dzika kaczka - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: