Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Listy z Fiołkiem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to zbiór 107 listów-felietonów, opatrzonych podpisem Karakuliambro i przepełnionych połączeniem kontrowersyjnego humoru, ponadczasowej mądrości i wnikliwej spostrzegawczości założycielowi „Zielonej Gęsi”.

Kilkustronicowe dzieła Gałczyńskiego są gatunkową hybrydą. Łączą wiele wzorców. Mają cechy listu poetyckiego, elementy interwencyjnego listu do redakcji oraz jej odpowiedzi na takowy. W wielu aspektach przypominają także anonimowy donos, sprawozdanie prasowe, recenzję książki lub wystawy plastycznej, raport z zebrania, a nawet zarządzenie władz (parodiuje go w felietonie Zaznaczam, że zarządzam, co następuje).

Jak zauważa Stanisław Gębala w artykule Listy z fiołkiem wobec nowomowy, zbiór ten jest:
przewrotnym zapisem zmagań dwóch języków: prostackiej i skrajnie zideologizowanej nowomowy, która była w ofensywie, z wykwintnym językiem przedwojennych inteligenckich pism, kawiarń i salonów, który znikał powoli z forum publicznego.


Mini felietony, składające się na omawianą książkę odznaczają się piękną, rzadko dziś spotykaną polszczyzną oraz lekkim, zgrabnym i zapadającym w pamięć stylem, czego przykładem jest nazwanie serca wróbelka malutenietycipitukociułapciluśnym, wykreowanie postaci rzemieślnika, który na potwierdzenie maksymy Śmiech to zdrowie przybija piątą nogę do stołu od góry, czy stworzenie niezwykłych, wręcz dziwacznych neologizmów poetycko-ornitologicznych (cidomek, sipiórka, lewatywka, gulbrason, ciapciuś, pstroszka, pyza, brajtszwanc, dzidziuś pospolity, kupść, stukułka, chlebotek, minóżka, bukaszka, sidorek oraz goguś bagienny).

Na uwagę zasługują także tytuły felietonów, które ze względu na częsty zwrot „w sprawie” niejednokrotnie sugerują poruszaną tematykę, na przykład W sprawie organizacji życia kulturalnego w Krakowie, W sprawie intryg, W sprawie „się”, W sprawie miesięcznika „Lampa”, W sprawie żarłoków, W sprawie „Hajże! na Soplicę”, W sprawie „Oślej serenady”, W sprawie monologów, W sprawie ptaszków, W sprawie polskiej filozofii, W sprawie zmiany adresu, W sprawie bałaganu z Gałczyńskim, W sprawie ciepła.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Wit Stwosz - analiza i interpretacja
2  Śmierć inteligenta - analiza i interpretacja
3  Charakterystyka twórczości GałczyńskiegoKomentarze: Listy z fiołkiem - opracowanie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: