Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sam Byron kreował swój wizerunek. Rozpowszechniał dwuznaczne pogłoski na własny temat, otaczał się ludźmi ekscentrycznymi, z marginesu społecznego. Opinię satanisty zyskał dzięki zainteresowaniom problematyką zła w człowieku, tajemnicą buntu Prometeusza i Lucyfera. Legendę dopełnia tragiczny koniec życia – zaangażowanie się Byrona w walkę o niepodległość Grecji. Taka konsekwencja postępowania jest także elementem bajronizmu.

Bajronizm to zatem zespół tendencji literackich i ideowych w twórczości romantyków, ukształtowany przez biografię i dzieła George’a Gordona Byrona. Wyrażał się w kreacji bohatera literackiego jako człowieka o nieprzeciętnej indywidualności, skłóconego z otoczeniem, zbuntowanego przeciw porządkowi społecznemu i normom moralnym. Bajronizm obejmuje również sięganie do formy powieści poetyckiej (patrz punkt 4.) lub poematu dygresyjnego, jak i praktykowanie ironii romantycznej. W literaturze polskiej przejawiał się głównie w twórczości A. Mickiewicza, J. Słowackiego, A. Malczewskiego .


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Miłość Giaura i Leili
3  „Giaur” jako powieść poetyckaKomentarze: Byron i bajronizm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-08 16:20:36

kolejny raz trafiam na wasza strone i jestem zadowolona:) musialam napisac wypracowanie na temat"Bajronizm-postawa zyciowa i zasada tworcza" i pomogliscie mi w tym;)


2018-12-27 16:12:10

mogę powiedzieć że te opracowanie tematu berdzo misię przydały, - oby tak dalej!szkoda że nie ma opisanego końca życia poety.


2018-10-22 16:40:29

jestem nauczycielką języka polskiego i muszę przyznać, że ta strona jako jedna z nielicznych posiada bardzo dokładne dane na temat wszystkich zamieszczonych tu utworów
Streszczenia książek
Tagi: