Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw cierpienia – cierpienie jest nieodłącznym elementem życia Giaura. Szczęście, jakiego zaznał u boku ukochanej Leili, zmieniło się w rozpacz i ból po jej śmierci. Bohater nie potrafił znaleźć ukojenia dla swego smutku, nie odnalazł spokoju, kiedy zamordował Hassana i zamknął się za murami klasztoru. Miłość była największą namiętnością jego życia, a potem stała się źródłem cierpienia i udręki, które towarzyszyły mu do ostatniej chwili.

Motyw samotności – główny bohater powieści poetyckiej Georga Byrona jest człowiekiem samotnym. Nie może odnaleźć się w obcym mu pod względem kulturalnym i obyczajowym kraju, do którego przybył z rodzimej Wenecji. Po tragicznej śmierci Leili i zamordowaniu Hassana Giaur szuka ukojenia w samotności, lecz żyje w nieustannej udręce, rozpamiętując to, co bezpowrotnie utracił.

Motyw szaleństwa – szaleństwem jest zakazana miłość Giaura do Leili, która staje się dla niego sensem życia i największą namiętnością. Po utracie ukochanej kobiety młodzieniec ucieka przed światem i jest postrzegany jako szaleniec – izoluje się od ludzi i nieustannie przeżywa swoją tragedię. Mnisi z klasztoru, za którego murami szukał schronienia i ucieczki przed niesprawiedliwością świata, postrzegają go jako szaleńca – Giaur według nich postacią ponurą, złowrogą, wzbudzającą powszechny lęk. Mężczyzna żyje we własnym świecie, opętany wspomnieniami, nie zaznając spokoju.

Motyw zbrodni – zbrodnia staje się dla Giaura możliwością zemsty na człowieku, które odebrał mu ukochaną kobietę i sposobem na ukojenie własnego bólu. Młodzieniec, powodowany nienawiścią i poczuciem ogromnej krzywdy, zabija Hassana, lecz nie zaznaje spokoju. Krwawy mord pogłębia wewnętrzną rozterkę bohatera i powoduje wyrzuty sumienia.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Charakterystyka Giaura
3  Miłość Giaura i LeiliKomentarze: Główne motywy Giaura

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: