Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy Giaura, głównego bohatera powieści poetyckiej lorda Georga Byrona, to historia człowieka, który po stracie ukochanej kobiety zemścił się na jej oprawcy i dopuścił się zbrodni. Postępowanie młodzieńca trudno poddać jednoznacznej ocenie – można go bowiem bronić bądź oskarżać…

Okolicznością łagodzącą jest niewątpliwie motywacja, jaką kierował się Giaur. W młodości zakochał się w pięknej brance baszy Hassana, Leili. Dziewczyna odwzajemniła jego uczucia i od tej pory miłość stała się jedyną namiętnością mężczyzny, urastając do rangi sensu jego życia.

Giaur zaznał wówczas prawdziwego szczęścia – ubóstwiał ukochaną i był przez nią bezgranicznie kochany. Niestety, jego sekretny związek był zakazany i łamał tureckie prawo oraz obyczaje. Leila należała do baszy i nie mogła z własnej woli porzucić haremu, aby podążyć za głosem swego serca. Ogromna miłość kochanków zakończyła się tragicznie. Hassan, po odkryciu zdrady nałożnicy, skazał ją na śmierć, a Giaur nie zdołał ocalić ukochanej.

Śmierć Leili stała się źródłem jego cierpienia i udręki. Utracił to, co było najważniejsze w jego życiu – miłość i pogrążył się w otchłani rozpaczy. Cierpienie i niewysłowiony ból popchnęły go do zemsty na człowieku, który zniszczył jego szczęście. Powodowany nienawiścią zabił Hassana, mając nadzieję, że to zakończy jego udrękę. Splamił swe ręce krwią w poczuciu własnej krzywdy, stając do honorowego pojedynku.

Mord na baszy w przekonaniu Giaura był dowodem jego miłości i miał ukoić jego smutek. Zbrodnia pogłębiła jedynie wewnętrzne rozterki bohatera, który zamiast satysfakcji zaczął odczuwać wyrzuty sumienia. Nie mógł znaleźć dla siebie miejsca, szukając pociechy w samotności i w końcu ukrył się za murami klasztoru, aby z dala od świata, przeciw którego niesprawiedliwości zbuntował się, rozpamiętywać utracone szczęście. Namiętność do Leili na zawsze pozostała w jego sercu – nie potrafił pokochać innej kobiety i pozostał wierny tej, za której śmierć się obwiniał. Do końca swych dni cierpiał, na nowo przeżywając radosne chwile z ukochaną i tragiczny finał ich miłości. Zbrodnia zawsze jednak pozostaje zbrodnią, niezależnie od motywacji, jaką kierował się zabójca. Giaur miał przecież świadomość tego, jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą jego związek z Leilą, lecz – rozkoszując się szczęściem – nie myślał o nich. Pokochał kobietę, należącą do innego mężczyzny, a ona dopuściła się zdrady, choć jako branka nie miała prawa wybrać tego, który był bliski jej sercu. Hassan ukarał Leilę śmiercią, ale miał do tego prawo, aczkolwiek było one okrutne i barbarzyńskie dla ludzi, nie będących muzułmanami. Obaj stracili kobietę, która była dla nich równie ważna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Giaur - streszczenie
2  Plan wydarzeń Giaura
3  Miłość Giaura i LeiliKomentarze: Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: