Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czy to rzeczywiście Szekspir?

Cześć badaczy twórczości Williama Szekspira utrzymuje, iż w rzeczywistości to nie on jest autorem przypisywanych mu dzieł. Autorstwu Szekspira mają przeczyć jego niskie pochodzenie i brak dobrego, akademickiego wykształcenia. Część z nich za autora szekspirowskich sztuk przyjmuje Franciska Bacona, angielskiego filozofa.

Można jednak przypuszczać, iż to Szekspir był autorem tak wielkich dzieł jak Hamlet czy Romeo i Julia, a świadczyć o tym mogą m.in. talent pisarski, który jest przecież wrodzony, wykształcenie otrzymane w szkole podstawowej w Stratfordzie, która nauczała na wzór szkół renesansowych, kładąc nacisk na łacinę, grekę, logikę i retorykę, czyli na przedmioty klasyczne. Tam też czytał nie tylko Pismo Święte, ale także łacińskich i greckich klasyków literatury, takich jak Owidiusza, Senekę czy Horacego.

Hamlet na szklanym ekranie

Wszystkie sztuki Szekspira cieszą się od wielu lat uznaniem filmowców i są bardzo chętnie przenoszone na ekran. Dotychczas Hamlet został zekranizowany ponad sześćdziesiąt razy, a wszystkie sztuki Szekspira – ponad pięćset razy!
Najważniejsze i jednocześnie najsłynniejsze przedstawienia Hamleta w kinie to:
- reżyseria Laurence’a Oliviera z 1948 roku,
- Georgija Kozincewa z 1964 roku,
- Kennetha Branagha z 1997 roku,
- Franco Zefirellego z 1990 roku,
- Michaela Almereyda z 2000 roku.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie szczegółowe
2  „Hamlet” jako dramat o zemście
3  Hamlet na wesołoKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 20:07:17

stronka jest bardzo interesująca....ale potrzebna mi bibliografia z której informacje były brane :( da sie coś z tym zrobić?


2018-12-31 22:32:12

Co do Szekspira nie ma pewników. Wiadomo, że żył i gdzie jest jego grób. Jego historia została zatarta przez czas. Zachowało się tylko kilka jego listów, oraz sztuki. Ciekawym wydaniem jego twórczości są "Folia" wydane przez jego przyjaciół. Szekspir był zagadką i nią pozostanie póki nikt nie znajdzie kolejnych listów, zapisków itp. Jego życiorys jest bardzo ciekawy polecam.


2018-12-26 15:54:39

Oglądałam adaptację filmową w reżyserii Michaela Almereyda (2000r.). Bardzo ciekawe i dzięki temu łatwiej byłomi zrozumieć Hamleta.


2018-12-04 20:02:58

Ślicznie dziekuje ratujecie mi zycie bo hamlet jest ciezkim jezykiem pisany:)


2018-10-23 14:19:26

Cześć ! Mam do was komentujących pytanie.Co to w ogóle są za informacje. Bo potrzebuje bardzo mocno do szkoły informacje a tak dokładniej to tylko takie jakieś bardziej interesujące Ciekawostki na temat życia Szekspira i nie tylko życia ale też o jego twórczości i takie tam . Jeśli ktoś ma takie informacje piszcie na mój meil : joyyasia {at} wp.pl i prosze wyślicie mi to co macie. Bardzo będe wdzięczna i służe również pomocą... :) Pozdrawiam Aśka
Streszczenia książek
Tagi: