Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór ten powstał w 1978 roku jako żart historyczny. Co ciekawe Kaczmarski nie napisał go z myślą o Marii Wiernikowskiej (dziś znanej dziennikarce, ówcześnie koleżance poety ze studiów i również piosenkarce), w której kochał się bez wzajemności na studiach. Dla niej napisał też inne „kobiece” piosenki takie jak: Kasandra czy Joanna d’Arc, ale ostatecznie sam je wykonywał, ponieważ nie spełniały one wymogów piosenkarki.

Sen Katarzyny II opowiada historię rosyjskiej carycy, która słynęła swoim niepohamowanym popędem seksualnym. Wśród jej kochanków znajdował się między innymi polski król Stanisław August Poniatowski, co wywarło wielki wpływ na politykę naszego państwa względem wschodniego imperium.

Caryca z piosenki rozpacza nad tym, że wciąż nie spotkała kochanka, który byłby w stanie ją zaspokoić. Wspomina, że osiągnęła całkowitą dominację nad filozofami, armią i narodami Europy. Jej pasją są polowania, podczas których czuje się jak łowca. Niestety otaczają ją same zające i jelenie, czyli łatwa i słaba zdobycz.

Katarzyna, która posiadła władzę absolutną utyskuje:
Kobietą jestem ponad miarę swoich czasów
Nie bawią mnie umizgi bladych lowelasów
Ich miękkich palców dotyk budzi obrzydzenie
Już wolę łowić zające i jelenie.

Kobieta wspomina także kochanków, którzy nie byli w stanie podołać jej temperamentowi w łóżku, za co karała ich chłostą i przymusowymi biegami nago dookoła Kremla. Kochanek, który byłby w stanie ją zaspokoić musiał w pewien sposób przypominać zbudowane przez nią imperium. Musiałby łączyć w sobie cechy pana i poddanego, a także rozumieć ją bez słów. Marzyła o tym, by ktoś dał jej wreszcie rozkosz albo ból.

Utwór kończy się dość przewrotnie. Caryca, która słynęła także ze swej okrutności i bezwzględności, zdradza:
Gdyby się taki kochanek kiedyś znalazł...
- Wiem! Sama wiem! Kazałabym go ściąć!

Kaczmarski ukazał więc postać historyczną nie jako wielką władczynię, lecz kobietę-modliszkę, która marzy o idealnym kochanku, który były w stanie podołać jej erotycznym wymaganiom. Powtarzający się refren:

- Stój Katarzyno! Koronę Carów


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mury - analiza i interpretacja
2  Jacek Kaczmarski - biografia
3  Rejtan, czyli raport ambasadora - analiza i interpretacjaKomentarze: Sen Katarzyny II - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: