Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Słowacki planował napisać trylogię pt. Kordian, której Spisek koronacyjny miał być jedynie pierwszą częścią. O tym, że Kordian jest w istocie jedynie częścią większego dzieła, jakie stworzył Słowacki, świadczą następujące fakty:
  • Słowacki w swoich listach pisze o tym, że ma zamiar stworzyć trylogię, zapowiedzi o wydaniu trzeciej części ukazywały się nawet drukiem. Pozostałe części dramatu najprawdopodobniej powstały, ale zostały przez poetę spalone.
  • Tytuł, w którym mowa jest o trylogii Spisek koronacyjny.
  • Budowa Kordiana – Przygotowanie i Prolog nie odnoszą się bezpośrednio ani wyłącznie do następującego po nich tekście dramatu, dalsze dzieje głównego bohatera pozostają w zawieszeniu (nie wiemy, czy ostatecznie zginął podczas egzekucji, czy nie), a dramat kończy się notą “Koniec części pierwszej”.
Kordian w zamyśle Słowackiego miał być repliką na III część Dziadów Mickiewicza. Słowacki osiadł w 1832 roku w Paryżu. Wydane tam dwa tomiki Poezji nie zrobiły wrażenia na czytelnikach. Potem w Paryżu pojawił się Mickiewicz, ukazała się III część Dziadów i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Paryż okazał się dla dwóch wieszczów za mały... więcej - Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie w pigułce
2  Rola poezji i poety w Kordianie (Prolog)
3  Monolog na szczycie Mont BlancKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 15:10:46

Apropos pojedynku o którym pisał(a) Setsi, to miał się on odbyc po napisaniu przez ropelewskiego 'nieprzychylnej' recenji Balladyny i umieszczeniu jej na łamach 'młodej polski'(chyba). Słowacki szedł na pojedynek pewny tego, że zginie. Zostawił nawet listy pożegnalne. Jednak Ropelewski stchórzył i Słowacki wygrał walkowerem ;)


2019-01-15 17:35:05

Słowacki był maminsynkiem. Grał tez na giełdzie i stąd miał kasę na nowe ciuchy (1 nowy ciuch na rok, a inni na parę lat). Był uważany za elegenta (ludzie mu zazdrościli). Pewnego razu wyzywał go na pojedynek jakis człowiek, Słowacki ubrał się jak zwykle w "wytworne" ciuchy, kupił sobie kwiatek do kieszonki i czekał na owego człowieka, ale ten stchórzył i się nie pojawił :) W sumie nie wiem czemu bo Słowacki to był cherlak i bez trudu można by go rozłożyć :P


2019-01-11 20:21:27

Wypowiedzi osób takich jak marta czy Setsi sa po prostu żałosne i wybitnie nie na miejscu. Uważam, że Słowacki był naprawdę wielkim poetą, który niesłusznie wciąz znajduje się w cieniu mickiewicza. "Kordian" to istny kunszt. Co do strony to świetna -> znalazłam odpowiedzi do pracy domowej i jeszcze te ciekawostki.. :-) Gratuluje.


2019-01-08 19:32:51

Setsi nei pisała glupot. Bardzo możliwe, ze miała racje. To, że był mamisykiem (przeciez ogólnie wiadomo, że ciągle pisał listy do matki) i, jesli to nie ma mocne słowo, lalusiem, nie oznacza, że nie był wielkim poetą. Trudno temu zaprzeczyć...


2019-01-07 20:16:11

te kosmitka oni dobrze pisza. Słowacki był lalusiem, pedantem, zresztą jak większość pseudo patryjotów. Każdy tylko pisać potrafił, a walczyć nie było komu. Gdzie słowackiemu do baczyńskiego? No gdzie? W ogóle jestem ciekawy czym się Ci poeci kłuli, bo takie fazy co oni tam piszą, to nawet ja nie mam. I gowno mnie obchodzi co napiszesz, pewnie chodzisz po dworzu z glową w chmurach i wzdychasz do tych wypocin uwarzajac je za cale swoje życie, nie masz przyjaciół i w ogole.
Streszczenia książek
Tagi: