Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Samotność jest ciężkim i nieodzownym warunkiem istnienia.

Nic okropniejszego, jak śledzić człowieka, który został przyłapany nie na zbrodni, lecz na gorszej niż zbrodnia słabości.

Według mnie bezczelny nie był. Odniosłem wrażenie, że jest w beznadziejnej rozpaczy.
(Marlow o Jimie)

Wszystko polega na tym, żeby człowiek był w pogotowiu. Ja nie byłem w pogotowiu; nie byłem – w tamtej chwili.
(Jim o swojej postawie)

Jim pragnął sprzymierzeńca, pomocnika, współwinowajcy. Czułem, że grozi mi z jego strony podejście, obałamucenie, pułapka, może nawet gwałt, byłem tylko chciał zająć wyraźne stanowisko w sporze niemożliwym do rozstrzygnięcia – gdyż nie podobna było wymierzyć sprawiedliwości wszystkim zjawom gnieżdżącym się w duszy Jima.
(Marlow o Jimie)

Myślałem zawsze, że gdyby można zacząć wszytko na nowo, od czystej karty... A teraz pan... do pewnego stopnia... tak.... od czystej karty
(Jim do Marlowa)

„To jest romantyk”
Stein o Jimie w rozmowie z Marlowem

Był jednym z nas, był w dobrym gatunku.
(Marlow o Jimie)

Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest.
(Stein do Marlowa)

Chcielibyśmy żyć tak rozmaicie. (...) Ten przepyszny motyl znajdzie małą kupkę nawozu i siedzi na niej spokojnie; ale człowiek nie wytrwa nigdy spokojnie na swojej kupce błota. Chce być to tym, to znów owym... (...) Chce być świętym i chce być diabłem, a za każdym razem, gdy zamknie oczy, widzi siebie w bardzo udanej postaci, widzi siebie tak doskonałym, jakim nigdy być nie może... W marzeniu...
(Stein do Marlowa)

Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem — i tak „ewig - usque ad finem...”.
(Stein do Marlowa, odpowiadając na pytanie: jak żyć?)

Chciałem się o nim wszystkiego dowiedzieć – a do dziś dnia nie wiem nic, mogę tylko zgadywać.
(Marlow o Jimie)

Człowiek, który się rodzi, wpada w marzenie, jak się wpada w morze.
(Stein do Marlowa)


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Lord Jim - streszczenie szczegółowe
2  Okoliczności powstania "Lorda Jima"
3  Romantyczne cechy Lorda JimaKomentarze: Cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-23 21:13:42

"(...) Nie mogę powiedzieć, żebym go kiedykolwiek widział wyrażnie, nawet i dzisiaj, po naszym ostatnim spotkaniu; ale zdawało mi się, że im mniej go rozumiem, tym bardziej czuję się z nim związany w imię wątpliwości, które stanowią nieodłączną część poznania. O samym sobie wiedziałem niewiele więcej." (Marlow)


2018-12-14 15:05:19

"(...)przychodzi taka [chwila] na najlepszych z nas... kiedy się wszystko z rąk wypuszcza. I trzeba żyć z tą prawdą... Człowiek urodził się tchórzem " (francuski porucznik)


2018-12-03 18:37:16

"(...) W głębi ducha ufamy, że nasze zbawienie leży w ludziach, którzy nas otaczają, we wszystkim na co patrzą nasze oczy, w dźwiękach, które napełniają nam uszy i w powietrzu wchłanianym przez nasze płuca." Lord Jim


2018-11-02 18:46:05

"(...) Dopiero gdy usiłujemy walczyć o istotną potrzebę innego człowieka, dostrzegamy jak niezrozumiałe, jak chwiejne i mgliste są istoty, które dzielą z nami widok gwiazd i ciepło słońca. Rzekłbyś, że samotność jest ciężkim i nieodzownym warunkiem istnienia; powłoka z ciała i krwi, na której zatrzymują się nasze oczy, rozpływa się pod wyciągniętą dłonią; pozostaje tylko kapryśny, nieukojony i nieuchwytny duch, którego nie dogoni żadne oko, nie uchwyci żadna ręka." (Marlow)


2018-11-01 21:36:41

"(...)żaden człowiek nie rozumie nigdy w zupełności swych własnych chytrych wykrętów mających na celu ucieczkę od ponurego cienia samowiedzy. " (Marlow)
Streszczenia książek
Tagi: