Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ja nie mam żadnej ideologii. Jedyne, co mną kieruje, to miłość do ludzi i życia, współczucie.

Maria Dąbrowska, Dzienniki (1929)

Autorka sagi rodzinnej, tetralogii Noce i dnie przyszła na świat 6 października 1889 roku w Russowie pod Kaliszem, a zmarła 19 maja 1965 w Warszawie.

Dorastała w zubożałej rodzinie ziemiańskiej, której głową był Józef Szumski – powstaniec z 1863 roku, który po powrocie do rodzinnej wsi zajął się nadzorowaniem majątków ziemskich innych właścicieli i poślubił Ludomirę z Gałczyńskich, która przed ślubem pracowała jako nauczycielka na warszawskich pensjach, a po wyjściu za mąż zajęła się domem. Szumscy doczekali się pięciorga dzieci - Maria byłą trzecia z kolei.

Przyszła powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej (przełożyła między innymi z angielskiego Dziennik Samuela Pepysa oraz Nielsa Lyhne Jacobsena) najwcześniejsze lata spędziła w mało reprezentatywnym dworku w podkaliskim Russowie, mieszczącym się nieopodal czworaków i wsi. Dzieciństwo zaowocowało późniejszymi utworami opisującymi wiejskie życie najuboższych warstw (pełne elementów folklorystycznych opowiadania: Boże Narodzenia, Pies, Ptaki czy podejmujące tematykę ludową Uśmiech dzieciństwa (1923) czy Ludzie stamtąd (1926)), bogatymi w niezwykle sugestywne szczegóły, które Dąbrowska znała z autopsji.

Gdy skończyła dwanaście lat, rozpoczęła czteroletnią naukę w prywatnej szkole Heleny Semadeniowej dbającej o patriotyczne wychowanie podopiecznych, skąd przeniosła się do rosyjskiego żeńskiego gimnazjum, by – po przyłączeniu się młodzieży do protestów robotniczych w 1905 roku – w końcu wyjechać do Warszawy (na pensję Pauliny Hawelke), a stamtąd do Szwajcarii.

Skończywszy osiemnaście lat, Dąbrowska – podobnie jak Agnieszka Niechcicówna - rozpoczęła studia na uniwersytecie w Szwajcarii (Lozanna). Stale poszukując własnej drogi i miejsca, gdzie poczuje się spełniona i szczęśliwa, po kilku miesiącach zdecydowała się na zmianę ośrodka akademickiego i wyjechała do Belgii (Bruksela). Etap studiów obfitował nie tylko w wiadomości z zakresu interesujących ją dziedzin (nauki przyrodnicze, ekonomia, filozofia i socjologia), lecz także w nawiązanie znajomości z przedstawicielami nurtów niepodległościowych, a zwłaszcza z Edwardem Abramowskim, inicjatorem i propagatorem idei spółdzielczości (dobrowolnego zrzeszania się ludzi w celu osiągnięcia wspólnego celu, na przykład wybudowania domu, czego wyrazem jest jej dzieło Ręce w uścisku. Rzecz o spółdzielczości z 1938 roku) czy uczestniczenie w działalności Filarecji - organizacji niepodległościowej młodzieży polskiej czy Stowarzyszeniu Polskim im. J. Lelewela.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Marcin Kozera - streszczenie
2  Marcin Kozera - plan wydarzeń
3  Problem tożsamości narodowej przedstawiony w utworzeKomentarze: Maria Dąbrowska - życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: