Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lord Jim to czwarta z kolei powieść Conrada. Nie ma pewności co do dokładnej daty rozpoczęcia pracy na tą powieścią, badacze uważają, że najprawdopodobniej stało się to w kwietniu 1898 roku. Nie był to łatwy czas dla pisarza, przez wiele miesięcy „borykał się z ciężkim kryzysem twórczym”. W styczniu urodził mu się syn, co paradoksalnie pogłębiło kiepski stan Conrada. Jego poczucie odpowiedzialności rosło. Pisarz przyjął zaliczkę za napisanie Ocalenia i długo nie mógł poradzić sobie z tym projektem. W drugiej połowie maja powstaje nowela o wyraźnie autobiograficznych rysach pt. Młodość, tu po raz pierwszy pojawia się postać Marlowa, który później stanie się narratorem Lorda Jima, Jądra ciemności oraz Gry losu. Po wydaniu Młodości i otrzymaniu zaliczki na Lorda Jima ponownie próbował zmagać się z Ocalenie. Widział nad sobą zbierającą się czarną chmurę, spowodowaną kłopotami finansowymi, niemocą twórczą i zwątpieniem w słuszność decyzji o wyborze zawodu pisarza.

W tym czasie Conrad nawiązał współpracę autorską z Fordem Madoxwm Hufferem, ten młodszy kolega po fachu miał między innymi pomóc mu rozstrzygać liczne rozterki gromadzące się w nim w czasie pisania. W życiu Conrada nastąpiła również inna zmiana, przeniósł się wraz z rodziną na wieś - Pent Farm. Był teraz niedalekim sąsiadem kilku pisarzy, narodziła się więc możliwość kontaktów towarzyskich i wymiany myśli. To w Pent Farm powstały największe utwory pisarza. Conrad zanim powrócił do pracy nad Lordem Jimem napisał najwspanialszą ze swoich nowel – Jądro ciemności, w której Marlow pełni „centralną rolę narratora i głównego bohatera”. Praca nad Lordem Jimem trwała jeszcze długo, można powiedzieć przeciągała się, bo oto z początkowego pomysłu napisania krótkiej noweli, powstał projekt wspaniałej powieści.

Pierwszy odcinek powieści ukazał się w październiku 1899 roku w „Blackwood’s Magazine” pod tytułem Lord Jim: szkic. Szkic szybko wyszedł poza „umówione rozmiary”, na szczęście wydawca patrzył na to przychylnie. Conrad wielokrotnie obiecywał zakończenie utworu, kiedy pisarz przysłał Blackwoodowi trzydziesty pierwszy rozdział powieści, wydawca zaproponował osobną publikacje książkową. Ostatecznie Lord Jim: Opowieść (taki tytuł otrzymał wydanie książkowe) zakończył się na czterdziestym piątym rozdziale. Powieść została ukończona 14 lipca 1900 roku.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Piosenka jesienna – opracowanie
2  Ananke – opracowanie
3  Kult piękna i sztuki jako jedynej trwalej wartości oraz dionizyjskośćKomentarze: Lord Jim - geneza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: