Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbiór wierszy Chalres’a Baudelaire Kwiaty zła (Les fleurs du mal), w Polsce znany jest również pod tytułem Kwiaty grzechu. Po raz pierwszy ukazał się on w 1857 roku i wywołał od razu wielki skandal. Trzynaście ze stu wierszy uznano za obraźliwe wobec moralności i obyczaju. Autor przegrał proces publiczny i musiał ponieść konsekwencje karne. Poza grzywną został zmuszony do usunięcia sześciu najbardziej skandalicznych, według wymiaru sprawiedliwości ówczesnej Francji, wierszy.

Drugie wydanie Kwiatów zła, które ukazało się w 1861 roku, było uboższe o wspomnianych sześć wierszy, lecz wzbogacone o aż trzydzieści dwa nowe, które złożyły się na część Obrazy paryskie.

Najbogatsze jest trzecie wydanie zbioru, które ukazało się już po śmierci poety. Zawiera ono sześć zakazanych wcześniej wierszy oraz dodatkowe dwadzieścia pięć wcześniej nieopublikowanych.

Kwiaty zła były szumnie zapowiadane przez Baudelaire’a. początkowo zbiór miał nosić tytuł Lesbijki, następnie autor zmienił go na Otchłań, lecz ostatecznie zdecydował się na ten znany nam dziś. Poeta zadedykował Kwiaty zła Théophile'owi Gautier, innemu francuskiemu poecie. Zbiór wierszy dzieli się na sześć mniej więcej równych części tematycznych:
- Spleen i ideał
- Obrazy paryskie
- Wino
- Kwiaty zła
- Bunt
- Śmierć


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Młoda Polska wobec tradycji romantycznej
2  Polemiki młodopolskie
3  SecesjaKomentarze: Kwiaty zła - wiadomości wstępne

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: