Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
krewny po kądzieli - krewny po stronie matki

wyssać coś z mlekiem matki - mieć coś wpojone, wrodzone, być do czegoś przekonanym

Jaka mać, taka nać - jakie matki, takie dziatki – wg Wulgaty.

Stabat Mater (Dolorosa) z łac., Stała Matka (Boleściwa) – początek i tytuł trzynastowiecznej sekwencji napisanej rymowaną tercyną, przypisywanej włoskiemu franciszkaninowi, bądź papieżowi Innocentemu III.

”Muter Courage” – Matka Courage – bohaterka powieści H.J.Ch. von Grimmelshausena – „Zadziwiający opis żywota arcyoszustki i włóczęgi o prostytutce, która przywdziawszy mundur rajtara dla ratowania honoru, staje się w czasie wojny trzydziestoletniej najpierw żoną kapitana, potem porucznika, następnie markietanką, wreszcie przyjęta do taboru Cyganów ginie wraz z nimi, spalona na stosie. Motyw ten wykorzystał w swojej sztuce „Matka Courage i jej dzieci” Bertolt Brecht.

Mater Matuta - staroitalska bogini poranka, kobiet i porodu.

Matka królów - Elżbieta Rakuszanka, od 1454 roku królowa Polski, żona Kazimierza jagiellończyka. Miała sześciu synów i siedem córek, z których Władysław panował w Czecha i na Węgrzech, Jan Olbracht, Aleksander i Zygmunt panowali w Polsce, św. Kazimierz ubiegał się o tron węgierski, a Fryderyk był arcybiskupem gnieźnieńskim i kardynałem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw ikaryjski w sztuce
2  Szaleństwo w sztuce
3  Pojęcia związane z domem (frazeologia)Komentarze: Pojęcia związane z motywem matki (frazeologia)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-02 19:19:43

jestem maurzystka i na mature ustna wybralam ten motyw... a ta stronka jest bardzo fajna i juz nie raz z niej korzystalam... mam tylko mala prosbe:czy moglibyscie cos dac o mowywie matki w ksiażkach nie z kanonu lektur:) dzieki z gory
Streszczenia książek
Tagi: