Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wielka Rewolucja Francuska1789-1799 - rewolucja burżuazyjna, która odebrała władzę monarchii i feudałom we Francji i wpłynęła decydująco na obalenie ustroju feudalnego w większej części Europy.

Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa – rozpoczęła się w listopadzie 1917 roku w Rosji szturmem na Pałac Zimowy – siedzibę Rządu Tymczasowego. Umożliwiła dojście do władzy bolszewikom z Leninem na czele i utworzenie pierwszego socjalistycznego państwa na świecie.

rewolucja przemysłowa -okres przejścia od manufaktur opartych na pracy ręcznej do przemysłu maszynowego, opartego na podstawie doniosłych wynalazków, jak maszyna parowa czy krosno tkackie. Trwała od poł. XVIII do poł. XIX wieku.

rewolucja pałacowa – przewrót pałacowy – obalenie dotychczas panującego poprzez intrygi dworskie, zmowy dostojników państwowych, nie mające szerszego tła społecznego.

rewolucja naukowo-techniczna - dokonujące się od połowy XX wieku gwałtowne zmiany ilościowo-jakościowe w nauce, niosaca ze soba takie zagrożenia, jak zanieczyszczenie środowiska, kryzys energetyczny, przeludnienie miast.

rewolucja seksualna – określenie to odnosi się do zmian obyczajowych w Zachodniej Europie i USA zachodzących głównie w latach 60. XX wieku, polegających na odrzuceniu dotychczasowych norm moralnych. Jej hasłami było równouprawnienie seksualne – wolna miłość i wyzwolenie. Potępiała pruderie i ograniczenia seksualne wynikające z norm religijnych

pomarańczowa rewolucja - wydarzenia, które miały miejsce na Ukrainie od 21 listopada 2004 roku do 23 stycznia 2005, czyli od zakończenia drugiej tury wyborów prezydenckich, w których zmierzyli się kandydat obozu władzy, ówcześnie urzędujący premier Wiktor Janukowycz oraz kandydat opozycyjnej Naszej Ukrainy, były premier Wiktor Juszczenko, do czasu złożenia przysięgi prezydenckiej przez Wiktora Juszczenkę. Nazwa została nadana od pomarańczowego koloru, który był symbolem sztabu wyborczego byłego premiera Wiktora Juszczenki.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z domem (frazeologia)
2  Dwór w literaturze
3  Motyw syna w sztuceKomentarze: Pojęcia związane z motywem rewolucji (frazeologia)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: