Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
rycerski - honorowy, prawy, uczciwy, postępujący według określonych zasad, trzymający się wyznaczonych reguł.

chanson de geste - pieśni o czynach rycerzy, francuskie poematy epickie (XI-XIII w.), opisujące heroiczne, często legendarne czyny bohaterów epoki Karola Wielkiego.

błędny rycerz – średniowieczny rycerz wędrujący w poszukiwaniu niezwykłych przygód – najczęściej bronił pokrzywdzonych na część wybranki swego serca.

pas rycerski – jeden z głównych symboli stanu szlacheckiego, od niego uroczystość inicjacji rycerskiej nazywano pasowaniem na rycerza polegającym na przypięciu pasa z mieczem i uderzeniu płazem miecza w ramie.

Krzyżowcy - rycerstwo krzyżowe – uczestnicy krucjat, wypraw krzyżowych organizowanych w XI-XIII w.

Rycerze Białego Krzyża - Joannici – najstarszy zakon rycerski wyłoniony w 1130 roku w Królestwie Jerozolimskim z bractwa powstałego w IX wieku przy kościele i szpitali św. Jana Chrzciciela. Od 1530 roku – kawalerowie maltańscy.

Rycerze Czarnego Krzyża - Krzyżacy – oficjalnie Zakon Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Założony w 1190 roku w Syrii, oparty na regułach joannitów i templariuszy. W 1237 roku połączył się z Zakonem Kawalerów Mieczowych w Inflantach.

Rycerze Czerwonego Krzyża - Templariusze – zakon założony w 1118 roku przez rycerzy francuskich, tzw. Bracia Świątyni Salomona. Głośne czyny w walkach z Saracenami przyniosły mu sławę, stał się najwyższym wcieleniem cnót rycerskich i dzięki licznym nadaniom szybko się bogacił. Z błogosławieństwem papieża rozwiązany w 1312 roku. Rycerze Okrągłego Stołu - rycerze króla Artura zasiadający przy 150 osobowym stole. Najbardziej znani z nich to Lancelot, Tristram, Lamerok.

rycerz bez skazy i zmazy - rycerz bez uszczerbku na honorze

rycerz bez trwogi i zmazy - rycerz odważny, honorowy

rycerz płaszcza - przydomek angielskiego żeglarza, pirata, dworaka, poety i prozaika – Sir Waltera, który, jak głosi anegdota, rozpostarł własny płaszcz nad kałużą, aby królowa angielska Elżbieta I mogła przejść przez nią sucha stopą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Samotność w literaturze
2  Raj w sztuce
3  Śmierć męczeńskaKomentarze: Pojęcia związane z motywem rycerza (frazeologia)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: