Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatecznie „Nad Niemnem” zyskało charakter dzieła, w którym autorka powróciła do tragicznych wydarzeń w dziejach narodu polskiego, jakimi były walki powstańcze w 1863 roku i opisała ich wpływ na życie rodaków. Nawiązała do niezwykle ważnej kwestii wierności ziemi ojczystej i pamięci o walce o wolność oraz o tych, którzy w jej imię polegli na polu bitwy. Poruszyła również problematykę życia młodego pokolenia po klęsce powstania i jej wpływ na świadomość tych, którzy co prawda nie walczyli o niepodległość ojczyzny, lecz ponosili konsekwencje represji zaborcy.

Powieść, wzbogacona o walory etyczne, takie jak: obrona integralności ziemi ojczystej i zachowanie tożsamości narodowej, poruszyła sumienia Polaków i na nowo rozbudziła w nich świadomość narodową. Jednocześnie stała się głosem wielkiego rozczarowania Orzeszkowej ideami wczesnego pozytywizmu. „Nad Niemnem” powstało ze świadomością klęski powstania styczniowego i utraconego sojuszu społeczeństwa, a także porażki działalności pozytywistów.

W 1887 roku „Nad Niemnem” drukowane było w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” i natychmiast zyskało uznanie czytelników i krytyki literackiej. Wydanie książkowe ukazało się rok później, dzięki staraniom autorki, która chciała swoją powieścią upamiętnić dwudziestą piątą rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W ciągu dwóch następnych lat doczekało się trzech wydań, a kolejne zostały zakazane przez cenzurę, co Orzeszkowa uznała za swój największy triumf.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Nad Niemnem - streszczenie
2  Obraz dworu w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - plan wypracowania
3  Motyw mogiły w „Nad Niemnem”Komentarze: Geneza „Nad Niemnem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-04 22:49:57

Widać obecne pokolenie nie wie co to znaczy BÓG HONOR OJCZYZNA, Jak zaznaczono- obrona integralności ziemi ojczystej i zachowanie tożsamości narodowej, poruszyła sumienia Polaków i na nowo rozbudziła w nich świadomość narodową. Widać teraz też potrzebne, nowe wydanie powieścci zaktualizowanej historycznie


2018-11-23 18:39:06

cieszyła się że zakazali jej książki bo to oznaczało że pisała o czymś tak ważnym dla Polaków że objęto to cenzurą. wtedy były inne czasy i każdy taki utwór był zakazany żeby zgnębić Polaków. przydałaby się lekcja historii a nie tępe ocenianie bez jakiegokolwiek światopoglądu.. pisarz to też zawód więc musiała jakoś zarabiać poza tym nie sądzę aby pisała o czymś o czym by nie chciała pisać, to był jej temat nr jeden i najlepiej się w tym czuła więc zlecili to właśnie Orzeszkowej. wolno jej szło bo musiała umieścić prawdziwy przekaz "między wierszami" poza tym to ma być powieść a nie opowiadanie trzeba się wytężyć żeby napisać takie dzieło.. wyobraź sobie że interesowało ich moim zadaniem jej poglądy były bardzo słuszne. najgłupszy w tym artykule jest Twój komentarz...


2018-10-04 22:01:53

"kolejne zostały zakazane przez cenzurę, co Orzeszkowa uznała za swój największy triumf." - Głupia ta Orzeszkowa - cieszyła się, że jej zakazali książki. Głupio też w sumie, że zaczęła pisać książkę nie dla własnej radości, ale dla jakiegoś głupiego obowiązku dorzucenia swoich 3 groszy, "bo akurat wszystkich interesuje co ona myślała o powstaniu styczniowym". Może dlatego tak wolno jej to szło, że aż musiała ponarzekać w liście. Ale może źle to oceniam, bo wnioskuję to tylko na podstawie tego artykułu ;)
Streszczenia książek
Tagi: