Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Willi zapewnia ją, że robi wszystko, aby nazwisko Sonnenbruch wywierało na ludziach odpowiednie wrażenie. Są tacy, którzy drżą, kiedy je słyszą. Berta patrzy na niego niepewnie. Nie wierzy w słowa syna – jest przekonana, że jego można tylko kochać. Młodzieniec wyznaje jej, że dla niego jest najważniejsza, a wszystkie inne nudzą mu się prędzej czy później. Matka mówi, że on również jest dla niej najważniejszy. Odkąd choroba zmusiła ją do poruszania się na wózku inwalidzkim, żyje wyłącznie myślami o nim. Dzięki temu łatwiej znosi swoje kalectwo. Willi z nienawiścią patrzy na wózek. Berta żali się, że rzadko przyjeżdża do domu i ,chociaż godzi się z jego nieobecnością, coraz bardziej brakuje jej jego głosu, uścisku dłoni. Chciałaby kiedyś zobaczyć go, jak pracuje. Syn odpowiada, że jego obowiązki są nudne, a ludzie, z którymi ma do czynienia, robią i mówią to samo. Nagle ożywia się i wyjmuje z kieszeni pudełeczko. Podaje matce naszyjnik. Kobieta zachwyca się klejnotami, lecz karci syna, że wydaje na nią zbyt dużo pieniędzy. Willi wyjaśnia, że kupił naszyjnik okazyjnie. Podziwia wisior na szyi matki, dodając, że poprzednia właścicielka miała również siwe włosy. Na pytanie Berty, kim była owa kobieta, odpowiada, że po prostu matką, która powiedziała, że naszyjnik przynosił jej szczęście i powinno zakładać się go na wyjątkowe okazje. Na prośbę matki, która chce przejrzeć się w lustrze, zawozi ją do jej pokoju. Berta wyznaje, że chciałaby już mieć dzisiejszy wieczór za sobą.

Po chwili do pokoju wchodzi profesor Sonnenbruch z notatkami w ręce i zaczyna przeglądać zapiski. Ruth obserwuje go przez chwilę i schodzi ze schodów. Żałuje, że ojciec pogardził przywiezionym przez nią koniakiem. Jest przekonana, że przemówienie ojca będzie doskonałe. Profesor odpowiada, że chce, aby było zgodne z przeżyciami tych trzydziestu lat, które zamknie dzisiejszym jubileuszem. Przyznaje, że jest zaskoczony, iż wyraził zgodę na obchodzenie uroczystości. Swój jubileusz wyobrażał sobie zupełnie inaczej – wypełniony przyjaciółmi z zagranicy, ludźmi, których już nie ma. Dziewczyna twierdzi, że jest w tym wina ojca, który od lat nie utrzymuje kontaktów ze znajomymi i nigdzie nie bywa, choć otrzymuje zaproszenia z Paryża, Zurychu, Brukseli. Sonnenbruch przyznaje jej rację. On, Niemiec, nie chce bywać w niemieckiej Europie, nie może, jako uczciwy Niemiec, spojrzeć przyjaciołom prosto w oczy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka pozostałych postaci
3  Główne wątki w dramacie „Niemcy”Komentarze: Niemcy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 21:35:49

Świetne streszczenie bardzo dokładne.Nie czytałem lektury,ale po tym streszczeniu wszystko rozumiem,cały sens książki.Bardzo mi to pomogło.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: