Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sonnenbruch przyznaje, że tego dnia myślał o nim. Peters zjawił się u niego w chwili, kiedy podsumowywał trzydziestolecie swojej pracy naukowej. Joachim mówi, że należy już do cieni ludzkich, które niegdyś gościły w życiu mężczyzny. W chwili jego rozrachunku jeden z cieni stanął przed nim, ścigany i zaszczuty jak zwierzę i chce, by rozmawiano z nim jak z człowiekiem, a nie z cieniem. Sonnenbruch jest zrozpaczony. Nie wie, jak ma postąpić. Wiele wysiłku kosztowało go odizolowanie się od szaleństwa i zła, które go otaczało. Joachim nie stara się go zrozumieć. Ostatnie lata spędził w obozie, żyjąc zupełnie inaczej niż naukowiec. Profesor nie chce słuchać jego wyjaśnień, lecz mężczyzna pyta, czy wie, jakim celom służą wyniki prac naukowych Sonnenbrucha. Wyjaśnia, że zostały one zastosowane do pewnych celów praktycznych. Sonnenbruch odpowiada, że to nie jego sprawa, ponieważ służy wyłącznie nauce.

Peters przekonuje go, że faszyści włączyli również biologię do arsenału środków ludobójczych, a prace profesora są bardzo cenione. W obozach ludzie są mordowani w celu wypróbowania rezultatów badań naukowca. Sonnenbruch zarzuca mu kłamstwo, ponieważ do tej pory nic o tym nie wiedział. Po chwili załamuje się i pyta Petersa, dlaczego mu o tym powiedział. Zbieg wyjaśnia mu, że chce, aby mężczyzna rozmawiał z nim po ludzku. Jest przekonany, że profesor zagubił się w obcowaniu z cieniami z przeszłości. Sonnenbruch zaczyna krzyczeć. Oskarża byłego asystenta, że zburzył jego spokój i chce zniszczyć jego wiarę w sprawę, której służy. Już w chwili zjawienia się Petersa czuł, że grozi mu niebezpieczeństwo. Od wielu lat wierzył, że prawdziwi Niemcy, tacy jak on, mają do spełnienia wyłącznie jedno zadanie – przechowanie najwyższych dóbr duchowych ludzkości, by zwrócić je w chwili, kiedy upadnie państwo Hitlera. Joachim pyta, czy to jest dla niego ważniejsze niż danie schronienia ściganemu człowiekowi. Zaczyna rozumieć, jaką krzywdę wyrządził profesorowi, przychodząc.

Zjawił się w jego domu, ponieważ należy do tych, którzy sprzeciwiają się złu, walcząc. Sonnenbruch nie potrafi tego uczynić, nie ma w sobie tyle sił, aby sprzeciwić się własnemu synowi. Profesor prosi go, aby jak najszybciej odszedł. Chciałby zapomnieć jak najszybciej o tej sytuacji. Peters uśmiecha się i żegna Sonnenbrucha. Zapewnia go, że jego odejście nie przywróci mężczyźnie spokoju. Po chwili znika w ciemnościach. Sonnenbruch upada na fotel. Po jakimś czasie do pokoju wjeżdża na wózku jego żona. Kobieta prosi męża, by nie siedział przy otwartych drzwiach. Walter Sonnenbruch spogląda na nią zaskoczony. Berta mówi, że nie mają już na co czekać, ponieważ Ruth nie wróci tak prędko. Mężczyzna kryje twarz w dłoniach. Berta kładzie mu rękę na ramieniu i każe, aby się uspokoił, ponieważ nie ma sobie nic do zarzucenia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Symbolika rekwizytów w dramacie – jabłko, koniak i naszyjnik
3  Czas i miejsce akcji „Niemców”Komentarze: Niemcy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 21:35:49

Świetne streszczenie bardzo dokładne.Nie czytałem lektury,ale po tym streszczeniu wszystko rozumiem,cały sens książki.Bardzo mi to pomogło.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: