Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nagle uchylają się drzwi i do pokoju wchodzi pijany Juryś. Mężczyzna dostrzega dziecko i uspokaja je, mówiąc, że Hoppe nie zrobi mu nic złego, ponieważ jest porządnym człowiekiem. Żandarm każe mu zamilknąć, lecz Juryś wyjaśnia, że bycie porządnym nie przynosi hańby i pyta chłopca, ile ma lat. Malec odpowiada, że dwanaście i ma na imię Chaimek. Hoppe zastanawia się, co zrobić z chłopcem, a Juryś zaczyna śmiać się ponuro i mówi, że należy zaprowadzić go pod płot i będzie po kłopocie. Żandarm odpowiada, że ma dzieci, córkę i dwóch synów, a najstarszy skończył trzynaście lat. Juryś mówi, że w takim razie powinien wypuścić Chaimka, dając mu na drogę kawałek chleba. Hoppe dodaje, że nie mógłby zabić malca, a Niemcy nie zawalą się, jeśli tego nie zrobi. Mężczyzna przyznaje mu rację.

Żandarm każe Jurysiowi podejść do okna i rozejrzeć się. Mężczyzna dostrzega stojącego na mostku Schultza, który spogląda w stronę posterunku. Odwraca się i pyta Niemca, co zamierza teraz zrobić. Hoppe odpowiada, że musi postąpić zgodnie z przepisami, gdyż Schultz jest złym człowiekiem i można się domyślić, dlaczego nie odszedł do domu. Juryś dodaje, że istnieje coś takiego, jak ludzkie sumienie, lecz żandarm przerywa mu i wyjaśnia, że „dla niemieckiego człowieka sumieniem jest drugi niemiecki człowiek”, a on przecież ma żonę i dzieci. Bierze karabin i wyprowadza Chaimka na zewnątrz. Juryś patrzy na nimi i mruczy, że Hoppe ma dzieci, serce go boli, lecz musi, bo ma dzieci. Słychać odgłos wystrzału i po chwili pojawia się żandarm, odkłada karabin i zaczyna ponownie pakować walizkę. Każe Jurysiowi sprzątnąć ciało, a następnie iść do gminy, aby przysłano po niego po południu furmankę. Juryś, patrząc na Niemca, śmieje się cicho.

Odsłona druga
Akcja przenosi się do okupowanej Norwegii, jednego z największych prowincjonalnych miast. W gabinecie prywatnego mieszkania Untersturmführera Sonnenbrucha przy biurku siedzi Willi, syn profesora. W pokoju obok słychać grający patefon. Zniecierpliwiony Willi wchodzi do pokoju i prosi swoją kochankę, Marikę, by wyłączyła muzykę, ponieważ nie może skupić się na pracy. Dziewczyna, ubrana w elegancki szlafrok, odpowiada, że nudzi się i sugeruje, aby przed wyjazdem zajął się nią, gdyż nie będą widzieli się przez pięć dni. Mężczyzna wyjaśnia, że chce jak najszybciej wypełnić obowiązki, aby mieć trochę czasu dla ukochanej. Przytula Marikę, a kobieta żartując, prosi, aby jej nie zdradził w Getyndze. Willi odpowiada, że ma tam jedną rywalkę – jego matkę, tłumaczy, że nie jedzie do Getyngi, by wziąć udział w „głupiej hecy”, która zostanie zorganizowana na cześć jego ojca. Jedzie wyłącznie po to, by zobaczyć matkę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Bibliografia
3  Główne wątki w dramacie „Niemcy”Komentarze: Niemcy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 21:35:49

Świetne streszczenie bardzo dokładne.Nie czytałem lektury,ale po tym streszczeniu wszystko rozumiem,cały sens książki.Bardzo mi to pomogło.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: