Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marika ma nadzieję, że przywiezie jej coś ładnego. Willi zastanawia się nad prezentem dla matki. Chciałby podarować jej coś pięknego i niebanalnego. Już kilka razy przeglądał rzeczy w biurku, lecz nie znalazł nic odpowiedniego. Marika obiecuje mu pomóc i przypomina sobie, że w przedpokoju czeka pani Soerensen, właścicielka pracowni krawieckiej. Prosi, aby Willi przyjął kobietę, która jest porządną osobą. Pani Soerensen przyszła w sprawie syna, który został zabrany przez Niemców. Willi nie ukrywa swojego niezadowolenia i radzi kochance, by jak najmniej wtrącała się do jego spraw. Marika wyjaśnia, że czasami można przecież komuś pomóc i dodaje, że bardzo zależy jej, aby Willi porozmawiał z kobietą. Mężczyzna odpowiada, że nie potrafi odmówić kochance i każe przekazać pani Soerensen, aby zachowała spokój, gdyż nie znosi żadnych scen i histerii. Dziewczyna zapewnia go, że kobieta jest bardzo zrównoważoną osobą.

Po chwili do gabinetu wchodzi pani Soerensen i staje niepewnie przy drzwiach. Dziękuje mężczyźnie, że zgodził się ją wysłuchać, lecz Willi przerywa jej i każe krótko przedstawiać sprawę. Kobieta wyjaśnia, że dziesięć dni temu został aresztowany jej syn, a ona nie wie, z jakiego powodu. Sonnenbruch odpowiada, że wystarczy, że oni wiedzą. Pani Soerensen stara się wytłumaczyć, że czasami zdarzają się jakieś pomyłki lub nieporozumienia. Willi odpowiada, że to niemożliwe, ponieważ Niemcy są skrupulatni aż do pedanterii i nigdy nie mogą się mylić. Kobieta mówi, że nazywa się Adela Soerensen, lecz jej nazwisko na pewno nic nie przypomina mężczyźnie, ponieważ syn jest z pierwszego małżeństwa. Niemiec nie słucha jej, wpatrując się z zaciekawieniem na naszyjnik, który kobieta ma na szyi. Roztargniony, uśmiecha się, wyjaśniając, że zapatrzył się w klejnoty. Pani Soerensen pyta, czy naszyjnik się mu podoba, słyszała, iż Willi jest znawcą. Willi odpowiada, że przez dwa lata studiował historię sztuki.

Dowiaduje się, że aresztowany chłopak nazywa się Chrystian Fns. Na dźwięk nazwiska Niemiec zaczyna nerwowo bębnić palcami po stole, co wyraźnie niepokoi panią Soerensen, która próbuje dowiedzieć się, jak poważna jest sprawa jej syna. Mężczyzna odpowiada, że nie zajmują się błahymi sprawami. Ponownie wpatruje się w naszyjnik. Kobieta jest przygnębiona. Obserwuje Niemca i po chwili nieśmiało, dotykając klejnotów, sugeruje, że mogłaby oddać naszyjnik. Prosi, aby mężczyzna przyjął go jako pamiątkę od matki Chrystiana Fnsa. Sonnebruch uśmiecha się sztucznie i przypomina sobie, że syn pani Soerensen ma dwadzieścia lat, jest szczupły, wysoki i kaszle. Kobieta potwierdza to, dodając, że chłopiec ma wątłe zdrowie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Waltera Sonnenbrucha
3  Główne wątki w dramacie „Niemcy”Komentarze: Niemcy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 21:35:49

Świetne streszczenie bardzo dokładne.Nie czytałem lektury,ale po tym streszczeniu wszystko rozumiem,cały sens książki.Bardzo mi to pomogło.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: