Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na ulicy pojawiają się Ruth Sonnenbruch i oficer w mundurze majora Wermachtu. Po chwili namysłu wchodzą do oberży, a Tourterelle wraca do swojego stolika. Oficer uprzejmie zwraca się do Fanchette, mówiąc, że chcą się czegoś napić. Dziewczyna odpowiada, że jest tylko piwo. Ruth obojętnie wzrusza ramionami i siada przy jednym ze stolików. Niemiec zajmuje miejsce naprzeciwko niej. Kobieta wyjawia, że ma w walizce butelkę koniaku, lecz obiecała sobie, iż dowiezie ją do Getyngi, ponieważ jej ojciec, choć mało pije, lubi czasami skusić się na kieliszek dobrego alkoholu. Jest zniecierpliwiona i ma nadzieję, że jak najszybciej wyruszą w dalszą drogę. Oficer zapewnia ją, że naprawa samochodu nie potrwa długo. Następnie pyta Fanchette, która podaje im piwo, czy w miasteczku jest zawsze tak pusto i cicho na ulicach. Dziewczyna odpowiada, że jest tak zawsze, kiedy dzieje się coś złego i wraca za bufet.

Ruth patrzy na nią i stwierdza, że jest tu nieprzyjemnie, a ona nie lubi nieprzychylnych spojrzeń. Jej towarzysz odpowiada, że chyba nie spotyka się z taką nieuprzejmością wszędzie, gdyż bardzo często podróżuje, a wtedy nie zwraca się uwagi na ludzkie spojrzenia. Dodaje, że Niemcy nie wszędzie są tak traktowani. Kobieta mówi, że w ubiegłym roku była dwa razy w Warszawie i właśnie tam najbardziej nie lubiła chodzić po ulicach. Najlepiej czuje się w Kopenhadze, Brukseli czy w Paryżu, choć i tam czasami spotyka się z wrogością ludzi. Oficer mówi, że prawdopodobnie inni reagują nieprzychylnie, kiedy pojawia się w towarzystwie umundurowanych. Ruth po chwili obojętnie dodaje, że nie powinno jej to właściwie interesować, ponieważ nie robi nikomu nic złego. Mężczyzna zapewnia ją, że jej obecność sprawia radość i dopytuje, czy nie ma powodów, aby skarżyć się na publiczność, która zjawia się na jej koncertach. Panna Sonnenbruch odpowiada, że nigdy na nic się nie skarży, gdyż przyzwyczaiła się robić to, na co ma ochotę.

Z zaciekawieniem obserwuje Fanchette i wyznaje, że dziewczyna zaintrygowała ją. Chciałaby wiedzieć, czy Francuzka i mężczyzna przy stoliku znają język niemiecki. Oficer zwraca się do kelnerki po niemiecku, lecz dziewczyna nie reaguje na jego słowa. Po chwili odzywa się Tourterelle, wyjaśniając, że rozumie po niemiecku, lecz nie mówi w tym języku. Oburzona Fanchette zwraca mu uwagę, że kłamie, lecz wuj każe, aby nie wtrącała się. Rozbawiony oficer pyta, czy w miasteczku jest coś ciekawego do obejrzenia. Tourterelle odpowiada, że mieszka tu już czterdzieści lat i nie ma nic godnego uwagi turystów. Niemiec mówi do Ruth, że Francuzi są zabawni i mają swoje dziwaczne tajemnice. Kobieta odpowiada, że Fanchette jest w stosunku do nich źle usposobiona. Denerwuje ją świadomość, że dziewczyna myśli o nich, lecz zachowuje się tak, jakby ich nie dostrzegała.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Bibliografia
3  Charakterystyka Williego SonnenbruchaKomentarze: Niemcy - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 21:35:49

Świetne streszczenie bardzo dokładne.Nie czytałem lektury,ale po tym streszczeniu wszystko rozumiem,cały sens książki.Bardzo mi to pomogło.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: