Berta Sonnenbruch
Berta Sonnenbruch jest żoną Waltera Sonnenbrucha. Od kilku lat jeździ na wózku inwalidzkim.
Berta jest zagorzałą zwolenniczką potęgi Niemiec, fanatycznie wierzącą w propagandę. Godzi się ze śmiercią najstarszego syna, który zginął, broniąc w jej przekonaniu prawa do panowania Niemiec w całej Europie. Nie rozpacza, ponieważ dzieli los z innymi matkami, które każdego dnia dostają wiadomość o śmierci dzieci na frontach. Nie potrafi zrozumieć postawy męża, wstydzi się jego zachowania, które przynosi ujmę ich nazwisku. Ślepo kocha najmłodszego syna, nie chcąc widzieć jego postępowania i wierząc, że jest on praworządnym człowiekiem.
W dramacie Berta Sonnenbruch uosabia osoby, które bezkrytycznie wierzyÅ‚y w propagandÄ™ i czuÅ‚y siÄ™ prawdziwymi obywatelami „wielkich Niemiec”.
Liesel Sonnenbruch
Liesel Sonnenbruch jest żonÄ… najstarszego syna profesora, Eryka. Jest to kobieta zgorzkniaÅ‚a, peÅ‚na nienawiÅ›ci, mÅ›ciwa. Po przeżytej tragedii – Å›mierć męża na froncie i dzieci podczas nalotu, zobojÄ™tniaÅ‚a na wszystko. Podobnie jak Berta Å›lepo wierzy w propagandÄ™ i potÄ™gÄ™ narodu niemieckiego. Bez skrupułów zawiadamia policjÄ™, że w ich domu przebywa zbiegÅ‚y jeniec wojenny, choć w ten sposób naraża swojÄ… rodzinÄ™. Tym czynem daje upust swojej nienawiÅ›ci.
Joachim Peters
Joachim Peters w przeszÅ‚oÅ›ci byÅ‚ asystentem profesora Sonnenbrucha i jego zaufanym współpracownikiem. Za gÅ‚oszone poglÄ…dy – byÅ‚ antyfaszystÄ… – dostaÅ‚ siÄ™ do niewoli i po czterech latach zdoÅ‚aÅ‚ uciec z obozu jenieckiego. Zjawia siÄ™ w domu profesora z nadziejÄ…, że od czÅ‚owieka, którego szanowaÅ‚ i uważaÅ‚ za przyjaciela, uzyska pomoc. Peters jest przekonany, że sÄ… sytuacje, w których można poÅ›wiÄ™cić życie jednego czÅ‚owieka, by ratować drugiego. SwojÄ… obecnoÅ›ciÄ… uÅ›wiadamia naukowcowi jego niemoc i biernÄ… postawÄ™. Sam jest aktywnym dziaÅ‚aczem, który zmierza do przyjaciół, aby ponownie wziąć czynny udziaÅ‚ w walce z faszyzmem.
Adela Soerensen
Adela Soerensen jest NorweżkÄ…, matkÄ… Chrystiana Fönsa, który zostaÅ‚ aresztowany przez Niemców. Zjawia siÄ™ u Willego w nadziei, że może ocalić syna. Jest kobietÄ… wrażliwÄ…, opanowanÄ…, choć przeżywa ogromnÄ… tragediÄ…, zamartwiajÄ…c siÄ™ o los dziecka. Potrafi dziaÅ‚ać z rozmysÅ‚em – celowo przed wizytÄ… u Niemca zakÅ‚ada na szyjÄ™ drogocenny naszyjnik, wiedzÄ…c, że mężczyzna jest znawcÄ… sztuki i niewÄ…tpliwie skusi siÄ™ na drogocenny przedmiot.
strona: - 1 - - 2 -