Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
Charakterystyka pozostałych postaci
Berta Sonnenbruch
Berta Sonnenbruch jest żoną Waltera Sonnenbrucha. Od kilku lat jeździ na wózku inwalidzkim.

Berta jest zagorzałą zwolenniczką potęgi Niemiec, fanatycznie wierzącą w propagandę. Godzi się ze śmiercią najstarszego syna, który zginął, broniąc w jej przekonaniu prawa do panowania Niemiec w całej Europie. Nie rozpacza, ponieważ dzieli los z innymi matkami, które każdego dnia dostają wiadomość o śmierci dzieci na frontach. Nie potrafi zrozumieć postawy męża, wstydzi się jego zachowania, które przynosi ujmę ich nazwisku. Ślepo kocha najmłodszego syna, nie chcąc widzieć jego postępowania i wierząc, że jest on praworządnym człowiekiem.

W dramacie Berta Sonnenbruch uosabia osoby, które bezkrytycznie wierzyły w propagandę i czuły się prawdziwymi obywatelami „wielkich Niemiec”.
Liesel Sonnenbruch
Liesel Sonnenbruch jest żoną najstarszego syna profesora, Eryka. Jest to kobieta zgorzkniała, pełna nienawiści, mściwa. Po przeżytej tragedii – śmierć męża na froncie i dzieci podczas nalotu, zobojętniała na wszystko. Podobnie jak Berta ślepo wierzy w propagandę i potęgę narodu niemieckiego. Bez skrupułów zawiadamia policję, że w ich domu przebywa zbiegły jeniec wojenny, choć w ten sposób naraża swoją rodzinę. Tym czynem daje upust swojej nienawiści.

Joachim Peters
Joachim Peters w przeszłości był asystentem profesora Sonnenbrucha i jego zaufanym współpracownikiem. Za głoszone poglądy – był antyfaszystą – dostał się do niewoli i po czterech latach zdołał uciec z obozu jenieckiego. Zjawia się w domu profesora z nadzieją, że od człowieka, którego szanował i uważał za przyjaciela, uzyska pomoc. Peters jest przekonany, że są sytuacje, w których można poświęcić życie jednego człowieka, by ratować drugiego. Swoją obecnością uświadamia naukowcowi jego niemoc i bierną postawę. Sam jest aktywnym działaczem, który zmierza do przyjaciół, aby ponownie wziąć czynny udział w walce z faszyzmem.

Adela Soerensen
Adela Soerensen jest Norweżką, matką Chrystiana Fnsa, który został aresztowany przez Niemców. Zjawia się u Willego w nadziei, że może ocalić syna. Jest kobietą wrażliwą, opanowaną, choć przeżywa ogromną tragedią, zamartwiając się o los dziecka. Potrafi działać z rozmysłem – celowo przed wizytą u Niemca zakłada na szyję drogocenny naszyjnik, wiedząc, że mężczyzna jest znawcą sztuki i niewątpliwie skusi się na drogocenny przedmiot.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Waltera Sonnenbrucha
3  Symbolika rekwizytów w dramacie – jabłko, koniak i naszyjnik