Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw śmierci – śmierć stała się nieodłącznym elementem okupacyjnej rzeczywistości. W dramacie „Niemcy” ukazana jest śmierć małego żydowskiego chłopca, schwytanego przez okrutnego młynarza. Dziecko, przyprowadzone na posterunek, początkowo wzbudza litość żandarma Hoppa, lecz ten, w obawie o swoją rodzinę, morduje chłopca, postępując zgodnie z przepisami. Zagrożenie śmiercią czai się również w trzeciej odsłonie aktu pierwszego sztuki. Fanchette ma świadomość, że za chwilę podczas egzekucji z rąk okupanta zginie jej ojciec. Dziewczyna nie potrafi patrzyć na śmierć ojca, choć Niemcy zmuszają mieszkańców miasteczka do udziału w rozstrzelaniu jeńców, ukaranych za atak partyzantów na niemiecki transport.

Motyw totalitaryzmu – z dramatu Leona Kruczkowskiego wyłania się obraz państwa totalitarnego – państwa Adolfa Hitlera w okresie II wojny światowej. Akcja dramatu ukazuje bezwzględne okrucieństwo okupanta niemieckiego – mordowanie ludności, katowanie jeńców, postawę Niemców w obliczu wojny. Przedstawicielami totalitaryzmu są Willi Sonnenbruch, okrutny SS-mann, który ślepo wierzy w potęgę państwa niemieckiego, Berta Sonnenbruch, wierząca w propagandę i prawo Niemiec do rządzenia w Europie, oraz pełna nienawiści i mściwa Liesel, która podobnie jak teściowa wierzy w swój naród.

Motyw zła – zło z dramacie „Niemcy” jest wszechobecne. Ujawnia się w morderstwie żydowskiego chłopca, które wbrew sobie wykonuje żandarm Hoppe, ponieważ musi postępować zgodnie ze swoimi obowiązkami. Złem przesiąknięte jest postępowanie Willego Sonnenbrucha, który okłamuje nieszczęśliwą panią Soerensen, mówiąc, że jej syn uciekł z rąk Gestapo choć w rzeczywistości chłopiec zmarł. Zła jest również postawa profesora Sonnenbrucha, który nazywając się uczciwym Niemcem, nie robił nic, by działać i biernie przyglądał się okrucieństwu swojego narodu, z którym nie chciał mieć nic wspólnego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Waltera Sonnenbrucha
3  Charakterystyka Williego Sonnenbrucha