Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Każdy człowiek musi dokonywać wyboru między dobrem a złem. Przed podobnym dylematem zostali postawieni bohaterowie dramatu Leona Kruczkowskiego Niemcy: żandarm Hoppe i rodzina Sonnenbruch.

Żandarm Hoppe jest człowiekiem poczciwym i prostodusznym, ojcem trojga dzieci. Wojna i służba w okupowanej Polsce zmusza go do czynów, których prawdopodobnie nigdy by nie popełnił. Tęskni za rodziną i dawną pracą woźnego w instytucie naukowym. Swoje obowiązki wykonuje niechętnie, wbrew sobie. Hoppe zostaje postawiony przed wyborem: zabić schwytane żydowskie dziecko, co jest zgodne z przepisami, czy też wypuścić chłopca, narażając w ten sposób siebie i swoją rodzinę. Malec początkowo wzbudza w mężczyźnie litość – żandarm jest przecież ojcem, a dziecko przypomina mu najstarszego syna. Okazuje się, że młynarz Schultz, który przyprowadził chłopca, obserwuje posterunek policji. Hoppe musi podjąć decyzję i ostatecznie postępuje zgodnie z przepisami. Swój czyn usprawiedliwia słowami, że „dla niemieckiego człowieka sumieniem jest drugi niemiecki człowiek”, a on ma przecież żonę i dzieci. Taki tok myślenia jest jednak błędny – podczas wizyty w domu profesora Sonnenbrucha, żandarm przekonuje się, że sumieniem każdego człowieka jest on sam – Hoppe odczuwa wyrzuty sumienia, widząc profesora częstującego jabłkiem jego syna. Mężczyzna wybrał zło, kierując się ochroną siebie i rodziny, lecz mając w sobie resztki człowieczeństwa, których nie zdołała jeszcze zniszczyć wojna, zrozumiał, że jego wybór był niewłaściwy.

Takich odczuć nie ma Willi Sonnenbruch, kiedy zjawia się u niego pani Soerensen, matka aresztowanego chłopca, którego zakatował podczas nocnych przesłuchań. Oficer SS bezwzględnie i obłudnie oszukuje kobietę, wyłudzając od niej drogocenny naszyjnik, który uznaje za prezent godny jego ukochanej matki. Nie wyjawia prawdy, okłamując panią Soerensen, że jej syn zdołał uciec. Okrucieństwo czynu Willego najpełniej oddaje zachowanie jego kochanki – dziewczyna, kiedy dowiaduje się, że młodzieniec wiedział o śmierci chłopca, lecz nie powiedział tego Norweżce, krzyczy przerażona. Willi Sonnenbruch wybiera zło, lecz nie dostrzega krzywdy wyrządzonej pani Soerensen – wychowanek Hitlerjugend i bezwzględny Niemiec postępuje tak, jak został nauczony przez niemiecką propagandę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie
2  Leon Kruczkowski – życiorys
3  Czy obojętni są niewinni? Problem winy w „Niemcach” Leona KruczkowskiegoKomentarze: Wybór pomiędzy dobrem a złem na podstawie „Niemców” Leona Kruczkowskiego

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: