Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dramat Leona Kruczkowskiego Niemcy ukazuje panoramiczny obraz społeczeństwa niemieckiego w okresie II wojny światowej. Autor na przykładzie jednej rodziny przedstawił różnorodność postaw narodu wobec faszyzmu i okrucieństwa hitlerowskich Niemiec.

Profesor Walter Sonnenbruch, główny bohater utworu, swoją postawą reprezentuje tych, którzy w obliczu wojny przyjmowali stanowisko bierne i nie angażowali się w żaden sposób w toczące się jak gdyby poza nimi życie. Mężczyzna stara się skupić wyłącznie na pracy, dostrzega otaczające go zło, lecz nie podejmuje żadnych działań, by walczyć z faszyzmem. Żyje w świecie iluzji, pamiętając o dawnej chwale swojego narodu. Pragnie zachować ją w sobie na lepsze czasy, kiedy jego ojczyzna wyzwoli się z ogólnego szaleństwa. Twierdzi, że przechowuje w sobie prawdziwe Niemcy. Z przekonania jest antyfaszystą, lecz swoim biernym zachowaniem daje milczące przyzwolenie na to, przed czym pragnie uciec. Uważa się za „uczciwego Niemca”, który nie uczestniczy w mordach, grabieżach i zniszczeniach, pustoszących ówczesną Europę. Wstydzi się za swój naród, nie chce brać udziału w wojnie, ale w sytuacji, kiedy mógł udowodnić, że rzeczywiście jest prawym Niemcem i pomóc Joachimowi Petersowi, okazuje się tchórzem i egoistą, niezdolnym do jakichkolwiek decyzji.

Berta Sonnenbruch i Liesel należą do zwolenników faszystowskich Niemiec i bezkrytycznie wierzą w hitlerowską propagandę. Czują się obywatelkami „wielkich Niemiec”, są przekonane o wyższości swojego narodu nad innymi i ufają, że Niemcy w przyszłości będą europejską potęgą. Obie straciły w czasie wojny bliską osobę – Berta – syna, Liesel – męża i dzieci, lecz starają się pogodzić z tą tragedią. Berta uważa, że jej syn zginął, walcząc w imię miłości do ojczyzny i w podobnej sytuacji każdego dnia są setki matek i żon. Liesel swą rozpacz zamieniła w nienawiść do przeciwników faszyzmu. To ona składa doniesienie na policji, że w ich domu ukrywa się zbieg z obozu niemieckiego, choć w ten sposób naraża swoją rodzinę. Podobnie jak profesor, Berta i Liesel nie działają aktywnie na rzecz faszystowskich Niemiec, lecz nie potępiają wojny i uważają, że jest ona sprawiedliwa i potrzebna narodowi niemieckiemu do osiągnięcia zamierzonej potęgi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niemcy - streszczenie w pigułce
2  Charakterystyka Ruth Sonnenbruch
3  Czas i miejsce akcji „Niemców”Komentarze: Obraz Niemców w dramacie Kruczkowskiego

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: