Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Edmund Niziurski przyszedł na świat 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Był synem Stanisława Niziurskiego, urzędnika państwowego oraz Leokadii z Grethów. Miał młodszego brata (późniejszego kompozytora oraz siostrę – profesora muzyki). Jego naukę w Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Kielcach przerwała wojna. Kontynuował naukę w gimnazjum dla uchodźców na Węgrzech.

Podczas wojny pracował jako robotnik w kieleckiej hucie, a następnie odbywał praktyki rolnicze w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim. W 1943 zdał maturę i podjął eksternistycznie tajne studia prawnicze. Kontynuował je po zakończeniu wojny w kieleckiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował także dziennikarstwo na Wyższej Szkole Nauk Społecznych oraz socjologię na UJ. Prawo ukończył w 1947 roku.

Niziurski debiutował w 1944 w wydawanym przez Armię Krajową „Biuletynie Informacyjnym”, w którym opublikował wiersz. Po wojnie mieszkał w Kielcach, Katowicach, a od 1952 roku w Warszawie. Współredagował tygodnik „Wieś”, współpracował z czasopismami „Płomyk”, „Świat Młodych” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk. Był członkiem Związku Literatów Polskich oraz ZAiKS-u. W latach 1971–1982 należał do PZPR.

Edmund Niziurski znany był przede wszystkim jako autor powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, choć nie unikał też pisania dla dorosłych. „Księga urwisów”, pierwsza jego powieść dla młodzieży ukazała się w 1954 roku, kiedy obowiązywały kanony socrealizmu. Jego inne najbardziej znane utwory to: „Sposób na Alcybiadesa” (1964, wpisana na Listę Honorową IBBY w 1978 roku), „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Klub włóczykijów”, „Naprzód, Wspaniali!”, „Adelo, zrozum mnie!”, „Żaba, pozbieraj się!”, „Awantura w Niekłaju”, „Siódme wtajemniczenie”.

19 grudnia 2008 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mimo że nie był uważany za pisarza pierwszego nurtu, na jego książkach wychowało się kilka pokoleń młodych ludzi, którzy identyfikowali się z powieściowymi łobuziakami. Pisarz formował ich gust, wrażliwość i literackie oczekiwania. Do lektury jego powieści przyznają się Jerzy Pilch (który stwierdził: „Literatura, która ma Niziurskiego, nie może być literaturą ubogą”), a także Krzysztof Varga. Niziurski zmarł 9 października 2013 w Warszawie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie szczegółowe
2  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - problematyka
3  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - kompozycja, narracja i język



Komentarze: Edmund Niziurski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 





Streszczenia książek
Tagi: