Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czas akcji powieści Niziurskiego ogranicza się do kliku wiosennych tygodni. Wspomniana jest data 10 czerwca, kiedy narrator dowiedział się o zniknięciu Marka Piegusa, dlatego w czerwcu możemy umiejscowić najważniejsze wydarzenia – porwanie Marka i jego uratowanie, dzięki brawurowej akcji przeprowadzonej przez Teodora. Narrator około miesiąca wcześniej poznaje niezwykłego Marka Piegusa. Szczegóły pozwalają osadzić akcję w drugiej połowie lat pięćdziesiątych.

Miejscem akcji powieści jest Warszawa. Marek Piegus mieszka i uczy się na Żoliborzu. Oprócz tej dzielnicy wspomniane zostały ulice: Mazowiecka, Nowy Świat, Bednarska, Mickiewicza, Muezinów, Karolkowa, a także nieistniejący skwer Worcella, na którym doszło do zamiany teczek. Narrator wspomina takie miejsca, jak Łazienki, gdzie klasa Piegusa odbywa lekcję biologii w plenerze oraz Wybrzeże Gdańskie, gdzie odnaleziono rower Marka. Podczas poszukiwań ojciec Marka dzwoni do kliniki na Działdowskiej oraz do szpitala na Oczki.

Ważnymi miejscami wydarzeń jest mieszkanie Marka. Sublokator Anatol Surma to przykład, jakim ówczesne władze rozwiązywały problem z lokalami mieszkaniowymi. Dokwaterowano pojedynczych obywateli do obcych rodzin. Wspomniana jest oddana w 1949 roku trasa W-Z, a także most Śląski. W warszawskim zoo Cedur wraz z Alkiem zostają zamknięci w klatce lwów. Z kolei centralna melina bandy Anatola Flasza znajduje się w podziemiach kościoła św. Bazylego (nie ma takiego w stolicy). Wymieniony zostaje także popularny w latach pięćdziesiątych lokal na Starym Mieście - kawiarnia „Krokodyl”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie w pigułce
2  Edmund Niziurski - biografia
3  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - problematykaKomentarze: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - czas i miejsce akcji

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: