Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Główny wątek powieści koncentruje się wokół postaci Marka Piegusa. Zawiązanie akcji właściwej następuje z chwilą jego porwania. Kolejne rozdziały opisują usiłowania różnych osób dążących do odnalezienia porwanego chłopca. Marek Piegus od zawsze miał pecha – nawet najprostsze czynności przemieniały się przy jego udziale w niesamowite przygody. Podczas wagarów gdy jadł czereśnie na skwerze Worcella obcy chłopak przez nieuwagę zamienił swój tornister na teczkę Marka. Nieświadomy, że wewnątrz znajduje się kosztowna biżuteria, i że w nocy kradnie ją z domu Piegusów Nieszczególny, Marek wymienia się nazajutrz na tornistry. Zostaje posądzony przez bandę Flaszena o przywłaszczenie skradzionych kosztowności, a następnie porwany. Przywódca bandytów siłą chce wydobyć od niego informacje, jednak Cherlawy na podstawie pamiętnika stwierdza, że mały niczemu nie jest winien. Pozostaje w niewoli i odrabia za dzieci kryminalistów prace domowe, aż do uwolnienia przez grupę Teodora.

Wokół głównego wątku możemy wyróżnić związane z nim pomniejsze, które stanowią etapy poszukiwania przez przyjaciół i znajomych Marka Piegusa. Poszukiwania prowadzi milicja, a także na własną rękę Anatol Surma, który wraz z Cezarym Cedurem przyprowadza do domu państwa Piegusów Hippollita Kwassa – słynnego detektywa. Wspólnie z nim i z wysportowanym Alkiem przygotowują zasadzkę na Nieszczególnego, jednak kończy się ona porażką. Kwass zostaje porwany przez bandę Flasza, a Cedur i Alek wpadają w pułapkę i zostają uwięzieni w zoo, w klatce dla lwów.

Sukcesem kończy się natomiast poszukiwanie drużyny Teodora (można je wyróżnić jako osobny wątek). Teodor to inteligentny chłopak, który prowadzi zastęp podobnych sobie piętnastolatków, zajmujących się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Chłopcy współpracują z milicją i mają już na swoim koncie uratowanych kilka istnień ludzkich. Zajmują się też sprawą zaginięcia Marka Piegusa i po rozszyfrowaniu listu od Kwassa schodzą do podziemi pod kościołem św. Bazylego. Odnajdują główną melinę bandytów, a także uwalniają detektywa i Marka Piegusa. Cudem udaje się im ujść z życiem i wyjść z podziemi przez podłogę miejskiej łaźni.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie w pigułce
2  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - problematyka
3  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - kompozycja, narracja i językKomentarze: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - główne wątki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: