Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Niziurskiego skierowana jest do dzieci i młodzieży. Zawiera przede wszystkim zabawnie opowiedzianą fantastyczną opowieść o porwaniu piegowatego chłopca – Marka Piegusa. Książkę można by nazwać utworem detektywistycznym dla dzieci, ponieważ zawiera intrygę, jednak bohaterom towarzyszą nierzeczywiste wydarzenia, a dzięki niezwykłej dawce humoru utwór traktujemy z przymrużeniem oka.

Książka porusza jednak kilka problemów istotnych w życiu każdego nastolatka. Jednym z nich jest pech, który wiecznie prześladuje Marka Piegusa – nawet błahe czynności przemieniają się dla niego w serię niewiarygodnych zbiegów okoliczności i feralnych wydarzeń. Z tego powodu wciąż chodzi smutny i struty. Istnieją osoby, którzy mają przeświadczenie, że wszystko czego się dotkną, kończy się źle. Czy wierzyć wówczas w przeznaczenie i poddać się mu, czy też starać się walczyć z losem? Niziurski ostatecznie nie daje odpowiedzi na to pytanie, jednak pokazuje co pomaga, by nie załamywać się.

Marek ma wokół siebie przyjaciół. Najbliżsi są mu Czesio i Grzesio, z którymi często psoci, ale którzy zawsze stoją po jego stronie. Szczególnie Czesio trzyma jego stronę i stara się mu pomagać. Ma także innych znajomych, którzy chętnie go odwiedzają. Rodzice bardzo kochają Marka, co widać szczególnie, gdy Marek nie wraca na noc do domu. Starają się dbać o jego wykształcenie, przejmują się jego opowieściami, choć nie zawsze łatwo im w nie uwierzyć.

Powieść pokazuje, że jest sposobem na przetrwanie trudnych sytuacji jest taki, by nie przejmować się pechowymi zdarzeniami. Tym sposobem jest posiadanie przyjaciół i kochającej rodziny. Bliskich ludzi nikt i nic nie może zastąpić. Dlatego warto dbać zarówno o to, by być lubianym przez rówieśników, jak i o bliskie, ciepłe relacje z rodzicami – dzięki nim każdy pech jest mniejszy, a każda przykra przygoda staje się łatwiejsza do zniesienia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - streszczenie w pigułce
2  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - kompozycja, narracja i język
3  Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - cytatyKomentarze: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: