Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Koszałek-Opałek był jednym z Krasnoludków. Zimą zamieszkiwał wraz z nimi podziemną Kryształową Grotę. Pełnił funkcję nadwornego kronikarza i historyka Króla Jegomości Błystka. Był łysy jak kolano. Nosił kaptur, chodaki i palił fajkę. . Nie rozstawał się z atramenem, piórem gęsim wielkim niczym karabin i księgą.
Koszałek-Opałek zazwyczaj siedział nad ogromną księgą, w której opisywał wszystko, co się od najdawniejszych czasów zdarzyło w państwie Krasnoludków, skąd się wzięli i jakich mieli królów, jakie prowadzili wojny i jak im się w nich wiodło. Czasem pisał zgodnie z prawdą, a czasem zmyślał. Potrafił interesująco opowiadać bajki i legendy, dlatego chętnie słuchały go dzieci, dzieląc się tym, co miały do jedzenia.

Praca naukowa pochłaniała go jednak tak bardzo, że nie zauważał świata dookoła. Nie potrafił między innymi spostrzec wiosny, która przeszło blisko obok niego. Cechowała go zarozumiałość – lekceważył wróble i prostych chłopów, uważał się za kogoś lepszego ze względu na swą naukowa pracę. Był także naiwny – lis Sadełko bez problemu oszukał go, nazywając się wielkim uczonym. Po wielu perypetiach Koszałek-Opałek osamotniony długo szukał swych współbraci. Stał się prosty, dobry i cichy. Przebywał z wszelkimi stworzeniami i dzielił się z nimi sercem. Pozostał na ziemi, by opowiadać dzieciom bajki.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie w pigułce
2  Krasnoludki – opis
3  „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - problematyka i wątkiKomentarze: Koszałek-Opałek - opis

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: