Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór „O krasnoludkach i sierotce Marysi” należy zaliczyć do baśni. Świadczy o tym występowanie fantastycznych postaci (krasnoludki, królowa Tatra, lis Sadełko), jak i zdarzeń (lot krasnoludków na bocianie czy jaskółce, wskrzeszenie gęsi, cudowne przeniesienia Marysi do chaty Skrobka, zamiana śmieci w skarby). Wszystkie wydarzenia, w których występują krasnoludki są nierzeczywiste, baśniowe. Utwór ma także charakterystyczne dla baśni zakończenie – wygrywa dobro i to ono zostaje nagrodzone, a zło ukarane. Sierotka Marysia odnajduje dom, Skrobek wygrywa z biedą, zaś lis Sadełko umiera w wyniku ran poniesionych w walce z chomikiem.

Utwór łączy w sobie wątki fantastyczne i realne – przeplatają się one ze sobą nawzajem. Świat Skrzatów wraz z ich wyjściem na powierzchnię ziemi wkracza w świat ludzi. Nierzeczywiste są zarówno ich postaci, jak i przemiany oraz zdarzenia dokonywane z ich udziałem (zamiana w olbrzymy, przemiana łez w perły, zwierzęta mówiące ludzkim głosem). Do płaszczyzny realnej należy los mieszkańców Głodowej Wólki. Ich bieda, a szczególnie sieroctwo Marysi mogły mieć miejsce naprawdę. Codzienny wygląd i życie wsi także zostało ukazane z zachowaniem zasad obiektywizmu. Kompozycja utworu jest zamknięta – rozpoczynają go starania Krasnali o zdobycie pewności przyjścia wiosny, a kończy jesienne zejście Skrzatów pod ziemię.

Narracja utworu prowadzona jest w trzeciej osobie. Narrator przedstawia poszczególne wydarzenia, nieraz komentuje je i ocenia. Wówczas wyraźnie zaznaczona zostaje jego obecność. Nieraz narratora możemy utożsamiać z bohaterem gdy przytacza jego myśli. Często narrator posługuje się wierszem np. we wstępie opowieści przekonującym o istnieniu Krasnoludków.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie szczegółowe
2  Krasnoludki – opis
3  Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”Komentarze: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - kompozycja i narracja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: