Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Główną wartością, o której mowa jest na wielu kartach poetyckiej baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” jest praca. To ona nadaje sens ludzkiemu życiu i świadczy o wartości człowieka. Tylko dzięki niej można wyjść z biedy i prowadzić godne życie. Wagę pracy na każdym kroku podkreślają Krasnoludki – tym, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki pomagają, zaś leniom, ludziom niedbałym płatają figle. Siłę do pracy daje pieść śpiewana przez mistrza Sarabandę. Przygnieciony biedą Skrobek, nie potrafi znaleźć w sobie sił, by zająć się swym polem, pokrzepiony pieśnią kupuje narzędzia i z pomocą Skrzatów zagospodarowuje uroczysko. Nie można jednak pracować z myślą o wyłącznie własnych korzyściach, nie zważając na innych, jak to czyni chomik. Za egoizm spotyka go kara – zostaje zagryziony przez lisa, przed którym wcześniej nie przestrzegł gęsiarki.

Z praca związana jest także ziemia. To ona pozwala ludziom uniknąć głodu, w niej kryją się największe skarby. Ludzie prości błogosławią ziemię i jej dary. Mistrz Sarabanda śpiewa:
…Oj ziemio, ty ziemio, sieroto,
Jest w tobie i srebro i złoto,
Jest w tobie dla wszystkich dość chleba,
Tylko cię miłować potrzeba!…
Oj ziemio, ty matko rodzona,
Przytulasz ty wszystkich do łona,
Oj, dajesz ty życiu swe siły,
A kwiecie rozkwiecasz z mogiły!


Ponadto w utworze wiele mniejszych wartości zyskuje szacunek. To przede wszystkim skromność. Osoby pyszne spotyka kara. Pyszny i dumny jest na początku Koszałek-Opałek. Wywyższa się ponad innych chlubiąc się mianem uczonego. Z góry patrzy na wróble i wiejską społeczność. Pycha jednak mija, gdy pozbawiony swych pisarskich przedmiotów zostaje skazany na tułaczkę. Zbliża się wówczas do zwykłych stworzeń i dzieli z nimi los. Staje się prosty i skromny. Inną zarozumiałą i nadętą postacią jest Półpanek. Nic nie uczy go wypadek podczas próby śpiewu, kiedy to traci głos. Nie zważa na nikogo, obnosi się ze swym szlachectwem. Za karę zostaje pozbawiony swych pieniędzy. Skromna i pokorna jest za to Marysia sierotka. Gdy staje przed obliczem królowej Tatry nie prosi o bogactwo czy zdrowie dla siebie. Pragnie tylko wskrzesić swoje gąski. Za taką postawę zostaje nagrodzona.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie w pigułce
2  Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
3  Historia w baśni „ O Krasnoludkach i sierotce Marysi”Komentarze: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” - wartości

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: