Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Honore de Balzak urodził się w 1799 roku w Tours. Pochodził z rodziny szlacheckiej, miał troje młodszego rodzeństwa – brata i dwie siostry. Rodzice zadbali o jego edukację; już w wieku pięciu lat posłano go do szkoły. Uczył się słabo, jednak od najmłodszych lat jego pasją była literatura. Jako dziewięciolatek został uczniem kolegium w Vendome prowadzonego przez oratorianów. Po sześciu latach wraz z cała rodziną przeniósł się do Paryża, gdzie jego ojciec objął posadę w urzędzie. Tam też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia prawnicze. Jednocześnie, z polecenia ojca, odbywał praktyki w paryskich kancelariach. Sam Balzak jednak wciąż fascynował się literaturą, uczęszczał nawet na wykłady na Sorbonie. Z tamtych lat pochodzą te jego pierwsze próby literackie.

Po ukończeniu studiów Balzak oznajmił rodzinie, iż zamierza zostać pisarzem. Po początkowych sprzeciwach uzyskał jednak pewne poparcie dla swoich planów – rodzice dali mu dwa lata na udowodnienie literackiego talentu. W tym czasie pisarz wiódł życie bardzo skromne, cały czas poświęcał pracy twórczej. Początki były jednak trudne, jego pierwsze teksty nie spotkały się z uznaniem. Zmuszony do powrotu na prowincję, Balzak dalej próbował tworzyć. Chęć uniezależnienia się finansowo od rodziców sprawiła, że zajął się pisaniem romansów. Dzięki tego typu twórczości, której nigdy nie podpisywał swoim nazwiskiem, zaczął zarabiać pierwsze pieniądze. Czuł jednak, że marnuje swój talent.

W 1825 postanowił zostać przedsiębiorcą. Próbował sił jako właściciel drukarni i wydawca. Zdobyte wówczas doświadczenie okazało się niezwykle przydatne podczas późniejszej pracy nad Komedią ludzką. Jednak przedsięwzięcie to skończyło się finansową klęską. Balzak wyjechał więc do Bretanii, gdzie zamieszkał u przyjaciół ojca. Tam tez pracował nad pierwszą książką wydaną pod własnym nazwiskiem. Powieść Szuanie ukazała się w 1829 roku stając się początkiem triumfów młodego pisarza. Balzak stał się znany w środowisku literackim Paryża, dużo pisał i publikował przede wszystkim w czasopismach. Wówczas też rozpoczęły się jego znajomości z kobietami; księżna d’Abrantes wprowadzała go w świat i uczyła reguł nim rządzących. Motyw ten wielokrotnie pojawiał się później w twórczości Balzaka. Wówczas też, w 1831 roku, pisarz podjął temat „kobiety trzydziestoletniej.” Jego fascynacja dojrzałymi kobietami sprawiła, że powstało określenie „kobieta w wieku balzakowskim.” Wśród ważnych kobiet jego życia jest też Polka – hrabina Ewelina Hańska; później żona Balzaka.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ojciec Goriot - streszczenie szczegółowe
2  Ojciec Goriot - geneza
3  Obraz Paryża w Ojcu GoriotKomentarze: Honore de Balzak – biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: