Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Julia jest córką Capulettich, poznajemy ją jako czternastoletnią, pełną dziewczęcego wdzięku „szczebiotkę”, posłuszną córkę, układną, miłą. Nie wolno zapominać, że cechuje się ona niezwykłą urodą, która tak skutecznie przyciągnęła wzrok Romea:
Co to za dama tańczy, sprawiając
Swoim urokiem nazbyt wielki honor
Kawalerowi? (...)
Światłość jej rysów gasi w moim oku
Płomień pochodni! Lśni na skroni mroku
Jak brylant w uchu etiopskiej królowej:
Skarb zbyt bogaty na ten świat jałowy!
Jak śnieżny gołąb wśród kawek, tak ona
Odbija blaskiem od rówieśnic grona.
Gdy przerwie taniec, przybliżę się do niej
I dłoń ozłocę dotknięciem jej dłoni.


Spotkanie z Romeem staje się dla niej momentem przełomowym, dziewczyna okazuje się być zdecydowana i zdeterminowana w dążeniu do połączenia z kochankiem. Co nie znaczy, że pozbawiona jest w swoich działaniach i uczuciach rozsądku i wątpliwości. Te ostatnie wyrażają najlepiej chyba najsłynniejsze słowa Julii:
Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo?
Wyrzecz się ojca i odrzuć nazwisko
Lub, jeśli nie chcesz, powiedz, że mnie kochasz,
A ja wyrzeknę się swojego rodu.


Julią targają te same wątpliwości, co jej ukochanym, wie, że rodzina nie pozwoli na związek z największym wrogiem. Miłość jednak szybko w niej zwycięża. Scena balkonowa chyba najlepiej ukazuje najważniejsze cechy córki Capulettich. W rozmowie z Romeem okazuje się nad wiek dojrzała i zaznajomiona ze sztuką flirtu, a jednocześnie szczera i bezpośrednia:
(...) - lecz po co nam konwenans?
Czy ty mnie kochasz? Wiem, że powiesz „tak”,
A ja uwierzę; a jednak przysięgi
Czasem się łamie. Przysłowie powiada,
Że wiarołomstwo kochanków rozśmiesza
Jowisza w niebie. Romeo, najmilszy,
Jeśli mnie kochasz, powiedz mi to szczerze.
Jeśli masz mnie za zbyt łatwy podbój,
Zrobię wyniosłą minę i na złość
Będę cię zmuszać do dalszych zalotów;
Ale naprawdę nie mam na to chęci.
Tak, jestem może dla ciebie zbyt czuła,
Możesz pomyśleć, że się mało cenię;
Lecz wierz mi - będę na pewno wierniejsza
Od tych, co sprytniej umieją się droczyć.


Mimo iż Julia ulega nagłemu uczuciu, bez oporu przyznaje się do miłości, to nie jest jej obojętna forma, jaką przyjmie znajomość z Romeem. Dziewczyna stawia warunek, będzie z młodzieńcem tylko wtedy, jeśli się z nią ożeni, niemiłe jest jej „nocne ślubowanie”. Ale Julia nie jest osobą nieskazitelną, ma też wady. W miłości momentami wykazuje się niecierpliwością, np. kiedy czeka na Martę, która ma przynieść jej wieści od Romea. Ukochanemu jednak jest gotowa przebaczyć wszytko, nawet zabójstwo krewnego. Dla miłości sprzeciwia się rodzicom, potajemnie wychodzi za mąż, potem by móc połączyć sie z mężem ucieka się do kłamstwa i podstępu. Wszytko jednak jest usprawiedliwione miłością. Samobójstwo Julii jest jej ostatnim dowodem miłości – dziewczyna nie jest w stanie żyć bez swego męża, tak jak on nie mógł żyć bez niej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romeo i Julia - streszczenie
2  Bibliografia
3  Romeo i Julia z przymrużeniem okaKomentarze: Julia - charakterestyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-26 18:15:11

Charakterystyka jest świetna i spełnia wszystkie wymagania nauczycieli na poziomie pierwszej klasy gimnazjalnej XD :D :P Dzięki twórcom tego wspaniałego jak dla mnie tekstu :)


2019-02-20 19:51:11

fajne to ,przydało się bardzo na polski.może w końcu dostanę u babki dobrą ocenke ,bo jak narazie się to nikomu nie udało lol fenxik twórcy.podoba mi sie też to że jest to opowiadanie z charakterystyką w jednym.polecam i pozdrawiam


2019-02-18 19:44:06

Wielkie dzięki, już kilka razy korzystałam z podobnych pomocy naukowych, ale ta mi najbardziej przypadła do gustu. Autorom gratuluje dokładności wykonania. Serdeczne pozdrowienia!


2019-02-15 19:48:55

Ta charakteryzacja bardzo sie przydaje do kartkówki z lektóry. Troche sie pouczyłem z steszczenia i luzik. Dzięki z tak fajną stronkę. PS oby było takich więcej w sieci. Pozdrawiam


2019-01-24 22:08:07

Ta charakterystyka jest bardzo przydatna i potrzebna szczególnie dla gimnazjalistów.Polecam.Zresztą sama lektura jest ciekawa :) Pozdrawiam i jeszcze raz gorąco polecam :**:*:
Streszczenia książek
Tagi: