Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Z ogólnej liczby 56 065 ujętych w Warszawie Żydów zgładzono w toku wielkiej akcji w byłej żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej około 7 tys. Przez odtransportowanie do Treblinki II zlikwidowano 6929 Żydów, tak że łącznie 13 929 Żydów zostało zlikwidowanych. Poza liczbą 56 065 zginęło prawdopodobnie 5 - 6 tys Żydów na skutek akcji wysadzania budynków, w powietrze i pożarów zniszczono 613 budynków. Zdobycze: 7 polskich karabinów, 1 karabin rosyjski, 1 karabin niemiecki, 59 pistoletów różnego kalibru, kilkaset ręcznych granatów, między innymi polskie i własnego wyrobu pociski wybuchowe, maszyny piekielne z lontami, wielkie ilości materiału wybuchowego, amunicja do broni różnego kalibru, w tym także do karabinów maszynowych. Co do zdobywania broni, to należy uwzględnić, że w większości przypadków nie można było broni zabrać, gdyż bandyci i Żydzi, przed wzięciem do niewoli wyrzucali posiadaną broń do trudnych do ustalenia i wykrycia schowków i dziur. (...)

Z wyjątkiem 8 budynków (kwatery dla policji, szpitale, kwatery przewidziane dla straży fabrycznej) byłe getto zostało zupełnie zburzone. To, czego nie wysadzono w powietrze, pozostało tylko jako wypalone mury. Z pozostałych jednak ruin można wykorzystać w nieprzebranej ilości cegłę i złom "

Fragmenty meldunku gen. SS Jurgena Stroopa


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie
2  Krótka historia warszawskiego getta
3  cytatyKomentarze: Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-03 17:38:35

naprawdę dobrze jest opowiadanie sformułowane,gdyż wynikają one z faktów danej poważnej lektury która jest przerabiana we wszystkich szkołach,jest bardzo ciekawą lekturą uwczesnego świata pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: